| Crap23 a întrebat:

Salutare, Observand ca nu mai vad bine la distanta, m-am dus la control oftalmologic si a trebuit sa port ochelari. am 1, 5 la ochiul stang si 0, 5 la dreptul. lentilele sunt hoya cu blue control pentru pc. problema este ca ochiul drept (cel cu 0, 5) ma ustura si uneori pulseaza / se zbate cand stau la pc. care sa fie problema? inainte de control, cand stateam la pc mai multe ore, aveam senzatii de greata(uneori), dureri de cap si ameteala. de cand port ochelari s-au diminuat durerile de cap si ametelile in schimb m-am ales cu aceasta usturime si tremur la ochiul drept.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia pauze la fiecare ora. Si eu sunt ochelarist, si eu mai patesc ca tine uneori. Pauze, iar in timp ce stai la calculator, mai fa cate o pauza scurta de 5-10 secunde in care sa te uiti pe pereti.