| Cosminel1192 a întrebat:

Salutare. Pe 20 fac 18 ani si am 1, 69 inaltimea. Mama mea este mai mica un pic iar tata cred ca mai inalt cu 3-4 cm. Cum as putea sa ma mai inalt si pana la cati ani cresc, si cam cat credeti voi ca o sa mai cresc?
Sunt niste vitamine, ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ideal ar fi sa ceri parerea unui medic sportiv. Dar poti face inot, e cel mai complt sport, si volei sau baschet, sa mananci foarte sanatos, cu multe fructe si legume, fara chipsuri si alte prostii, fara sucuri carbogazoase, si bineinteles fara tigari! De obicei, natura da un bonus copiilor, deci pana la 21 de ani mai poti creste.

Success!

| RAY a răspuns:

Du-te fa un test sa vezi daca ai cartilajele inchise sau nu, daca le ai inchise adio crestere indiferet ce faci, daca nu le ai inchise poti spera la 2, 3 cm din nou indiferent ce faci, vitaminele nu se ocupa cu inaltimea, e dovedit ca in primi 3 ani o dieta proasta poate afecta inaltimea tu ai 18 ani vorbim de altceva, alta modalitate e operatia la genuchi apropo hormonul de crestere nu creste nici el in inaltime daca cartilajele sunt inchise

| neutrino a răspuns:

Ti-ai cam facut norma de crescut in inaltime.