| CiocanMare a întrebat:

Salutare,

Sunt un tanar in varsta de 22 de ani diagnosticat cu tahicardie sinusala de aproximativ 4-5 luni din cauza anxietatii. Doctorul cardiolog mi-a comunicat ca inima mea arata normal si ca totul este in regula, doar ca bate mai repede. Am urmat un tratament cu Con Corcor 2, 5mg timp de 3 luni, iar acum inima mea bate normal, intre 60 - 70 bpm, insa de azi dimineata, ma doare bratul stang intr-un punct fix, in mijlocul bicepsului, mai exact. De asemenea, parca simt si un discomfort la nivelul pieptului, insa nu sunt foarte sigur despre ce este vorba. Sunt acestea simptome ale infarctului miocardic? Daca nu, ce altceva poate fi? Este prima data cand ma doare bratul stang constant. Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Principala cauza a infarctului este placa de lipide ce se interpune pe arterele principale, oprind circulatia sangelui. Deci daca nu ai colesterol marit, trigliceride in numar peste normal etc., nu vad de ce ti-ai face griji.
In plus, din punctul de vedere al ritmului sinusal (adica frecventa batailor inimii), infarctul este asociat cu tahicardie, nu cu bradicardie (cum ai putea tu suferi de pe urma medicamentului pe care-l iei).

In concluzie, nu ai simptome ale infarctului miocardic ci esti doar paranoic. Durerea in cazul infractului se propaga pe intreaga mana stanga, cu incepere de la nivelul gatului. De asemenea, ar trebui a fi cu vreo cativa zeci de ani mai batran si sa transpiri abundent.

Daca vrei sa-ti linisteti creierul, poti sa te duci iarasi la un control medical, desi eu nu ti-as fi dat medicamente nici pentru tahicardie la varsta ta happy Dar nu sunt specialist (inca happy ).

| Donsavas a răspuns (pentru gratargratar):

I ai dat un răspuns bun... până a ajunge la paranoia. El are doar anxietate, nu si paranoia. Aia e cu totul altceva.