| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani, 1.92 inaltime si astm bronsic(de la o raceala de acum 2 ani) ...si vreau sa ma apuc de sala. Si nu stiu sigur daca e bine, adica daca nu cumva ma afecteaza, sa mi se faca rau sau mai stiu eu ce. La scoala fac sportul ora de ora (baschet, flotari, tractiuni etc si ma simt foarte bine).
Raspunsul bun are funfitza happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Sala implica efort, iar efortul e strans legat de respiratie. Daca tu ai astm bronsic, ceea ce inseamna o respiratie defectuoasa, adica aerul este obstructionat sa intre normal in plamani, nu vei putea face exercitii la sala. Sau vei putea face, dar vei utiliza destul de des spray-urile recomandate de medic si vei deveni dependent de ele in cel mai scurt timp. Poate ca totusi astmul tau este intr-o forma usoara, (ceea ce ar fi foarte bine pentru. tine, caci se poate chiar si vindeca), dar acest lucru nu inseamna ca poti abuza de efortul fizic, caci se poate agrava. Parerea mea este ca ar trebui sa intrebi medicul de familie sau pe cel care iti supravegheaza boala. Stiu ca la aceasta varsta baietii doresc sa faca sala pentru a-si dezvolta musculatura si a arata bine, dar in cazul tau nu cred ca e tocmai indicat. Ai putea totusi sa-ti cumperi o gantera de 8kg cu care sa faci exercitii acasa si care te ajuta sa-ti dezvolti bicepsii, tricepsii si deltoizii. In plus, poti sa-ti cumperi un extensor cu care sa faci exercitii pentru a-ti dezvolta pectoralii. De asemeni, flotari si abdomene poti face si acasa. Deci, ca sa poti sa te dezvolti armonios, nu este neaparat sa mergi la sala. Parerea mea! Baiatul meu (tot de 17 ani) are o alta problema de sanatate, care il impiedica sa faca efort in exces si atunci a ales varianta care ti-am expus-o si tie si rezultatele nu s-au lasat asteptate. Sanatate maxima!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! in general, cei care sufera de astm bronsic, nu trebuie sa faca efortm depinde cum il tratezi si in ce mediu se afla boala ta(avansata, medie.) eu am astm bronsic de 12 ani, din aceasta cauza a trebuit sa renunt la servici, pentru ca nu am voie la efort, praf, stres etc.cel mai bine e sa ceri sfatul medicului care te trateaza de astm, doar el e in masura si stie in ce stadiu e boala ta.
multa sanatate si o zi bunahappy

| Чернобыль a răspuns (pentru caramela):

Si tu ai astm? Eu am de la varsta de 6 ani! Si nu pot face nimic fara sa mi se faca rau...tragic mai e astmul asta, nu? Si am auzit ca nu pot sa scap de el, dar totusi sa-l ameliorez. Oricum eu nu fac eforturi.

| caramela a răspuns (pentru Чернобыль):

Da..am din 2000straight face e greu chiar foarte greu, fara pufuri nu pot stastraight face efort mai putin/aerul rece imi face rau/ceata etc.
Un an nou ferixcit si mult sanatatehappy

| Чернобыль a răspuns (pentru caramela):

Multumesc mult, la fel si tie!happy
Eu incerc sa ma feresc de crize, adica nu alerg, nu fac efort si nu ies afara cand e ceata.

| caramela a răspuns (pentru Чернобыль):

Poti sa te feressti, dar cand atmosfera este incarcata, si in casa mi se face rau/suflu din greu..asta e.

| Чернобыль a răspuns (pentru caramela):

Si mie la fel!

| covorulmeu a răspuns:

Astmul este intretinut de acarienii din praful de casa. Concentratia cea mai mare se afla in salteaua si perna pe care dormi.
Ca sa afli cum poti scapa de ei scrie-mi sau intra pe blogul meu http://covorul-meu.blogspot.com/ unde poti afla mai multe