| bbenny a întrebat:

Salutare TPU! Am 20 de ani și în urmă cu o săptămână degetul 5 și 4 de la mâna stângă (mic și inelar) au început să îmi fie amorțite constant. Am căutat ceva online și am văzut că ar fi din cauza unei căderi de magneziu așa că am început să iau magneziu însă parcă nu a avut ceva efect până acum.
Și de ieri cum am fost să renovez apartamentul unui prieten parcă am început să îmi simt și piciorul stâng amorțit (mă gândesc că după ce a fost lucru destul de greu am febră musculară) dar și degetul mic se simte parcă mai amorțit decât înainte.
Ce ar cauza simptomele astea și unde ar trebui să mă prezint pentru un consult medical?
Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aronzo00 a răspuns:

Sunt de părere că este cel mai posibil o lipsă de magneziu sau fier sau calciu. 1 din 3. Ar fi o idee bună să faci un control medical. Baftă oricum

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic sa mergi urgent la medic! Poate fi din mai multe cauze. Poate fi si o apendicita cu peritonita si-i mai grav.

| bbenny explică (pentru Salontanul):

Apendicită chiar nu am, mă gândeam eventual să nu am ceva la inimă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la un medic de chirurgie plastica ei pot usor sa i ti puna diagnostic, sau un ortoped, trebuie sa faci radiografii sa vada cauza, daca tu crezi ca este de la inima atunci un EKG ar trebui sa faci

| sierra1 a răspuns:

~unde ar trebui să mă prezint pentru un consult medical?~

cred că un neurolog ar trebui văzut urgent, poate fi ceva extrem de grav