| Nirvanaaa a întrebat:

Am migrene de foarta multa vreme si in final am fost diagnosticata cu nevralgie trigeminala (inflamatie a trigemenului-nerv cranian). Practic am niste dureri insuportabile pe partea stanga a capului.Cu ibuprofenul m-am obisnuit deja, asa ca doctorul mi-a dat niste analgezice tari, insa cu foarte multe efecte adverse(eu am mai luat unul tot tare si am avut reactii adverse) si care luat pe o perioada indelungata poate duce la efecte nocive. Nevralgia aceasta o am de peste 2 ani.Va trece in timp? Se poate face ceva, sau unica solutie sunt aceste pastile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa ai grija de tine, ca e grav daca ai probleme cu creierul, du-te mereu la control, mai multe nici eu nu stiu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dietă. Și un medic care să umble la cauze, căci analgezicele doar acoperă durerea, iar cauza rămâne.

| Nirvanaaa explică (pentru sadrian46):

Pai am fost si la neurolog, RMN-ul a iesit bine. Si nu stiu, nu prea as vrea sa fac operatie de extractie a ramurii trigeminale care ma doare.Mi-a zis sa o tin cu pastilele ca altceva nu au ce sa imi faca. O sa incerc sa tin o dieta, poate ajuta.Multumesc de raspuns. happy

| RAY a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Dieta? dar ce legatura are?

| Nirvanaaa explică (pentru RAY):

Pai ma gandesc ca daca mananc echilibrat si chestii bune pentru creier poate nu ma mai doare atat de rau. Daca nici asa nu trece recurg la analgezicele alea.

| RAY a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Creierul nu doare

| Nirvanaaa explică (pentru RAY):

Ma refeream la partea stanga a capului(bine si cu o parte din fata).Da, stiu ca nu doare, dar durerea mea e din cauza unui nerv cranian ale carui ramuri senzitive se cam inflameaza si provoaca aceasta durere. Nu e 100% vina creierului.El functioneaza normal tot timpul si mi s-a zis si la neurolog ca el e ok. Problema e ramura asta care se inflameaza cand are chef laughing.

| RAY a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Sa ai grija de tine, se poate o inflama o vena si faca poc, asta nu se poate rezolva?

| Donsavas a răspuns:

Sunt multe medicamente anti durere. Important este sa iei ceva potrivit. Încearcă aspirina sau altceva de la farmacie si daca nu functioneaza, cere i doctorului altceva!

| gogu220 a răspuns:

îţi recomand băi cu sare Epsom, eu mă duc des la un SPA, vezi pe net beneficiile acesteia.