| andrei4733 a întrebat:

Salutare TPU, am o problema, cand fac skandenberg ma doare rau cotul si dupa cand vreau sa fac al doilea meci nu mai pot pentru ca ma doare rau la cot. Ce se intampla? Am auzit ca nu incordez mana bine, sau nu stiu, vreau un raspuns bun va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu mai trage pe cot.

Trage si tu top-roll.

Incepatorii trag doar side-pressure ( se lasa intr-o parte cu tot corpul ) si asta pune presiune pe cot si pe umar.

Fa top-roll : ii rotesti incheietura ( ca si cum ai varsa un pahar de apa ) pana i-o dai peste cap.

Apoi misti cotul pe diagonala, tragand si din spate, pana il duci in pad.

3 răspunsuri:
| Luci2000 a răspuns:

Pai cand faci skandenberg o parte din presiune se lasa pe cot. Poate de asta. Oricum vezi un medic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Luci2000):

Depinde de tehnica. Poti sa faci top-roll si nu se pune deloc presiune pe cot.

Doar la hook, push, side se pune presiune pe cot.

| ileanaurs a răspuns:

Chiar daca nu incordezi bine mana asta nu inseamna ca trebuie sa te doara asa, fugi la un doctor si spune-i!