| costi900 a întrebat:

Am si eu o intrebare la skandenberg cum e posibil sa faci podul pentru ca tot aud si la alti "ba ai facut podu" si vreau sa stiu in ce consta aceasta fraza eu stiu ca nu ai voie sa ridici cotul sau sal tragi si nai voie sa dai drumu la mana etc.

11 răspunsuri:
| condreavaly a răspuns:

Cand ii dai palma pe spate si nu o poate intoarce. atunci este castig garantat dar nu este drept. mana trebuie sa fie dreapta la atingerea buretelui de limitare a campului de miscare

| costi900 explică (pentru condreavaly):

Pai si daca am mana mai lunga nu pot sa-l pun chiar daca avem forta aproximativ egala

| Cosmin86 a răspuns (pentru costi900):

Cu mana mai lunga faci top-roll.

Uite aici :

http://www.youtube.com/watch?v=4hNOHUEnzTM

Aia e top-roll si e foarte bine explicat si demonstrat

| Cosmin86 a răspuns (pentru condreavaly):

Serios? Mana trebuie sa fie dreapta?

N-ai nicio treaba cu sportul asta. apuca-te de sah

| condreavaly a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma refeream la incheietura ta. nu trebuie sa ii dai mana peste cap. destept mai esti. fara google esti praf. incerca sa dai un raspuns de la tine din cap. aa si sah? sahul e un joc de strategie si gandire. tu sigur nu ai ce cauta la sah. eu am 3 diplome nationale de sah. la logica pe care o ai in tine nici la table nu te-ai descurca. lol mai sunt si oameni culti cica pe aici.

| Cosmin86 a răspuns (pentru condreavaly):

Ce ELO ai?
Si de ce sa nu-i dai incheietura peste cap? La top-roll TREBUIE sa faci asta.

Sau tu tragi doar hook si side-pressure?

P.S. : nu am dat search pe google, practic sportul asta competitional.

Si am practicat si sah de distractie, am fost legitimat la clubul Colosseum Giurgiu ( al lui Ceausescu, care are blogul de sah "sah cu ceausescu". In cazul asta era doar un raspuns ironic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru condreavaly):

Hai mah copil mic, mai explica-ne cum trebuie sa fie incheietura laughing

Tu ai auzit de rotatori? Sau de antrenamentele pentru ei? Sunt specifice de skandenberg si sunt special pentru forta in incheietura.

Skandenberg inseamna lupta incheieturilor, a bratelor si intr-un final a intregului corp ( ca tragi cu tot corpul, nu doar cu antebratul ).

Copil mic, uita-te la meciuri la TV sau pe youtube

| TheRomanianWolf a răspuns (pentru condreavaly):

Serios? mana trebuie sa fie dreapta mereu? si atunci cum naiba faci top-roll? sau hook? tehnici PERMISE de regulament?

In regulament ai voie sa faci ORICE din incheietura, skandenbergul este lupta incheieturilor in primul rand, apoi intra tot corpul.

Daca nu stii NIMIC, de ce comentezi? Copil mic, complet PARALEL cu sportul

| tofanlucian12 a răspuns:

Podu consta in inchetura maini. ele trebuie sa ramana de la inceput pana la sfarsit. sunt anumit trucir care poti face sa il dai jos mai repede. bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru tofanlucian12):

Esti pe langa si tu, NU trebuie sa ramane dreapta incheietura.

Tu n-ai auzit de top-roll, de hook si de alte tehnici? Sau MACAR sa te uiti la tv la meciuri de skandenberg oficiale?

| CeViataDeRahat a răspuns:

In primul rand, "podul " este un procedeu care nu este interzis in regulile skanderberg.
Acesta ar fi miscarea incheieturi din partea verticala spre orizontala.
Un procedeu care iti mareste cu 3x ori puterea si creste dificultatea adversarului ar fi sa ii tragi mana spre corpul tau in timpul in care el incearca sa te puna... Bafta!