Întrebare recomandată | Avenger1337 a întrebat:

De aproximativ 5-6 zile imi simt degetul mic, cel inelar si o mica parte din palma amortite(in principal furnicaturi si mi le simt reci) si ma intrebam, daca exista printre voi persoane avizate in domeniul medical, ce ar putea fi? Mentionez ca deja am facut o programare la doctor(si cel mai probabil ma va trimite la neurolog), dar as dori sa aud niste pareri. Mentionez ca nu am nicio problema cu antebratul sau cotul, amorteala apare strict la aceste 2 degete(la cel mic amorteala este mult mai mare totusi). Nu simt nicio durere, pot sa mi le misc, inca am forta in ele, doar ca mi le simt grele si reci. Am citit foarte putin si am inteles ca un nerv ar putea fi prins si asta ar cauza aceasta amorteala. Totusi in cazul meu situatia este diferita fata de ce am citit la altii intrucat nu intervine nicio durere si presiunea este doar pe degete. Astept raspunsurile voastre; orice parere este bine venita happy multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

De ce nu incerci un doctor? E mai simplu si mai sigur decat toti "dr housii" de pe site.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar mi-ai adus aminte de o chestie care am pățit-o acum fix un an. Mă tot trezeam cu măna stăngă amorțită și amorțită răminea toată ziua. Chiar mă găndeam seriors la un atac cerebral și mă găndeam să merg la doctor, dar mă găndeam că dacă merg la doctor ăia imi vor spune că am tot felul de tămpenii și mă vor jecmănii de bani așa cum au obiceiul să facă aproximativ toți medicii. Dar am refuzat categoric să merg la un medic. Dar cu căt treceau ziele cu atit imi amorțea mai tare, pană a inceput să urce la găt pe urmă sus pe cap. Dar, pănă intr-o zii cănd am decis că este cazul să mă apuc de făcut mișcare, așa că, am început să merg mult prin magazine prin supermarketuri și cum făceam mișcare deja simțeam cum incepea să-mi dispară amorțeala asta din degete și din ante-braț, apoi am inceput să beau apă regulat, am inceput să mananc grefe albe, și cu timpul nu am mai simțit nici o amorțeală și acum tot a revenit la normal. Cazuele pentru care am avut amorțeala asta au fost din lipsa de mișcare și de alimentație corespunzătoare dar și din cauza nervilor, trebuie să recunosc că am avut nervi, mulți nervi in perioada in care am avut mănă amorțită. Oricum, dacă e să fie ceva de la creier, prima și prima dată ți se strică vorbirea, adica incepi să vorbești greu, te exprimi greu, găndești greu! Deci eu iți zic să stai relax că nu ai absolut nimic!

| apokalipse96 a răspuns:

Iti este strangulat tendonul de la nivelul cotolui incearca sa misti mana si sa pui degetul la cot, sa cauti acel tendon si apasa pe el pana pocneste ca ai sanse de 50-60 % sa isi revina.
Succes!

| YoVyLLy a răspuns:

Incearca sa iti "pocnesti" mana. Se poate sa iti treaca sau daca nu, scutura mana din cand in cand.Iti va mai trece din amorteala.

| Lefter_Adrian_1998 a răspuns:

Poate te-ai lovit undeva si nu mia stii

| Snaks12 a răspuns:

Pai...exista tot felul de medicamente, alifii la farmacie cu care te poti vindeca!