| Duckey a întrebat:

De ceva timp ma confrunt cu o eczema micotica pe scrot. Am fost la dermatolog si mi-a spus ca am facut aceasta problema din caza gelului de dus, am urmat un tratament pentru imbunatatire cei drept s-au vazut diferentele din rosu foarte inchis cum eram sunt rosu deshis aporpae roz si mancarimile au disparut aproape in totalitate. Acum m-ai mi-a dat o crema clo-ekarzin 3 aplicatii zilnice / 3 sapt. Imi dau de 2 zile si inca difenetele nu se vad, probabil ca o sa treaca. Cine a mai fost in situatia mea, v-ati vindecat complet si in cat timp? Va rog raspundeti decat cei care ati avut aceasta problma si dupa ce scap definitiv cu ce sapun sau cu ce sa ma spal sa nu mai am probleme? PROMIT FUNDA! Aste[t cat mai multe pareri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o contradictie in termeni. Eczema este o afectiune alergica si se tratează prin indepartarea agentului care da alergia si tratament corticoid local). Afectiunile micotice sunt infectii date de ciuperci si se trateaza cu antimicotic, cortizonul agravand afectiunea. Clo-ekarzin este o combinatie de antimiotic cu corticoid care se foloseste in micozele cu mancarimi foarte severe, numai pe termen scurt (maxim 3 zile) pana cand mancarimile se amelioreaza suficient sa poti folosi un antimicotic. NU te poti vindeca de micoza cu acest preparat, el trateaza numai faza acuta, pana poti tolera un antimicotic simplu.