| Treble995755 a întrebat:

STIU CA E MULT DAR E FOARTE IMPORTANT PENTRU MINE ASA CA VA ROG CITITI TOT CU ATENTIE ::Salutare! As dori sa raspunda doar cei care au trecut prin ceva asemanator sau lucreaza in domeniu. Intrebarea mea este urmatoarea:

Dupa cat timp pot incepe sa alerg? pentru ca sunt fotbalist si am nevoie

Acum sa va explic si problema.:

acum 1 luna cred am calcat stramb cu piciorul drept si am facut entorsa (am calcat in exterior), dupa ce m-am lovit nu ma mai puteam ridica de jos, adica nu puteam sa calc pe picior de loc, dar si de frica poate, pentru ca nu mi se mai intamplase pana acum, dupa ce m-am ridicat am mers pana acasa, am mers vreo 500 de metri sa zic, piciorul ma durea putin dar am continuat, nu aveam alta solutie, acasa am pus piciorul in apa destul de calda, dupa am inceput sa pun gheata, ( glezna se umflase deja destul de mult ) dar pana sa ma duc la medic eu calcam pe picior zilnic ( pentru ca nu stiam ce sa fac exact )si peste 6 zile am fost la medic, in primele zile nu am fost si de frica dar si pentru ca nu puteam calca pe picior, medicul mi-a facut radiografie, si rezultat : nimic : o simpla entorsa, asa am fost diagnosticat, mi s-a spus sa stau in pat fara sa il pun jos cu gheata si atat) asta am facut,. medicul mi-a spus sa stau vreo 2 saptamani pana sa pun piciorul jos, iar eu asa am facut, peste vreo 2 saptamani am inceput incet incet sa il pun jos, iar acum merg destul de bine, pe o scara de la 1 la 10 sa zic cam 8-9 adica simt o mica durere si culmea nu la glezna ci in fata unde pe laba piciorului unde sunt tendoanele alea 2, cred ca v-ati dat seama, iar astazi am fost la antrenament si am alergat 12 minute fara pauza, eu care nu mai alergasem de 3-4 saptamani, dar asa mi-a spus antrenorul, iar dupa o pauza de 10 min am facut inca 6 min de alergare, si cand calc pe varf ma doare tot la laba piciorului, si mi se umflase putin cand am ajuns acasa, dar acum sa desumflat din nou, si nu stiu daca este bine ca am alergat sau daca trebuie sa continui si daca stiti va rog niste exercitii pentru recuperare va rog mult,, dau si funda