| Alex244 a întrebat:

Salutare TPU, legat de tusea seaca, daca a mai patit cineva, cu ce se poate trata? (Fara ceaiuri sau siropuri)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Elena9328 a răspuns:

Morcovii
Morcovii conțin substanțe nutritive și vitamine care elimină tusea seacă. Pune patru sau cinci morcovi într-un blender și adaugă apă plată. Bea sucul de patru sau cinci ori pe zi. Poți să adaugi o lingură cu miere de albine.
Laptele cald
Bea un pahar cu lapte cald îndulcit cu miere înainte de culcare. Nu numai că te va scăpa de tuse, dar te va ajuta să dormi foarte bine.

Ceaiul verde cu miere de albine
Ceaiul verde cu o lingură cu miere de albine, băut măcar de două ori pe zi, îți poate vindeca tusea seacă.
Oregano
Ca să reduci intensitatea tusei uscate, fierbe oregano într-un ibric cu apă, apoi strecoară sucul și bea-l cald.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Codeina
Dar din câte știu, nu se mai prea produce în tara, și de afara nu se prea importa.

In rest, sunt indicate ceaiuri calde, inhalații de abur.

| Anonim744652 a răspuns:

Cu tussin forte
E un medicament foarte eficient
Mie mi-a trecut tusea mereu