| AliGab a întrebat:

Buna TPU.

Am o tuse seaca, cu manifestare preponderent noaptea, care nu dispare indiferent cate siropuri, ceaiuri si/sau pastile as lua. Senzatia este de a avea o gheara in gat, care uneori te lasa alteori te ia prin surprindere si violent gadiland gatul pana se ajunge la voma. Puteti sa-mi spuneti o solutie incercata si cu rezultate sigure ca sa linistesc tusea macar noaptea pentru a putea dormi si eu, caci de 4 nopti nu dau geana pe geana?

Multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JetBlueJet a răspuns:

Cred ca toti iti vor spune sa mergi la medic.La fel iti zic si eu.Nu mai trage de timp cu speranta ca te vei face bine caci asa am facut si eu iar apoi s-a agravat.
*Eu am avut simptomul asta cu ceva timp inainte de a avea pneumonie(Chiar cu un an doar ca la mine problema era mai veche). Dupa ce m-am tratat asa cum trebuia nu am mai avut nimic.
*Daca nu ti-a trecut pana acum de la tratamentele pe care le luai in mod obisnuit sa-ti treaca durerile de gat sau tusea, atunci s-ar putea sa fie mai grav.
*Nu cred ca-ti cad piciorusele daca te duci la medicul de familie sa-ti prescrie vreun medicament sa-i faca fata "racelii"(sa-i spun asa).
:* Stiu cat de nasoala e tusea aia insotita de senzatia cu "gadilatul", mie imi dadeau si lacrimile de la atata tuse iar noptile erau groaznice. sad

| RorySan a răspuns:

Stiu cum este acea tuse mai ales cand te si gadila pe gat.
Mie pur si simplu mi-a trecut luand siropuri.
Dar nu mai sta asa, nu este mai bine.Cel mai bine du-te la un doctor.Este cel mai bun. Disigur el stie ce pastile iti va da sa iei.

Bafta!

| CNicko16 a răspuns:

Ai nevoie de un consult medical dar din câte stiu de la o cunoştință de-a mea ai cam aceleaşi simptome iar in urma consultului a descoperit că are esofagită de reflux, acum vezi şi sfatul unui medic, mai mult de atât nu am cu ce să te ajut, cert e că nu ar trebui să faci totul "după ureche" mai ales atunci când e in joc sănătatea ta. Multă sănătate!