| PinkHD3 a întrebat:

Salutare TPU
M-am vaccinat acum 7zile cu pfzier si pe data de 1 ianuiare si fac 10 zile de la prima doza.
Intrebarea este in felul urmator,eu avand prima doza e valabil certificatul verde pentru a putea intra in hoteluri, magazine etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! ti-o spun din experienta. Mi-a fost activat (verde) doar la 10 zile dupa doza a II-a. Eu l-am descarcat pe telefon imediat dupa doza a doua dar imi arata rosu cu programul de verificare.

| PinkHD3 explică (pentru Salontanul):

Eu am doar prima doza, si ma refer daca e valabil certificatul verde la prima doza?

| Salontanul a răspuns (pentru PinkHD3):

Nu! Numai l; a 10 zile dupa doza a II-a. Daca ai probleme poti folosi testul RT-PCR.

| darrio2007 a răspuns:

Dupa 10 zile de la a doua doza ti se activeaza certificatul verde.

| Lukasssz a răspuns:

La a 10 zi de la a doua doua o sa beneficiezi de certificat.

| CIaudiu a răspuns:

Nu. La 3 saptamani din momentul primei doze vei face rapelul. La 10 zile dupa rapel vei primi si certificatul verde.

| SingleForOne a răspuns:

Din câte știu, e valabil după cele 10 zile de la a 2-a doză.

| eusuntcipi a răspuns:

Dupa ce trec 10 zile, da, e valabil. Am fost si eu intr-un magazin la 3 zile dupa ce m-am vaccinat si au zis ca nu pot intra decat dupa ce trec 10 zile de la vaccin. Dar dupa poti intra linistit, atata timp cat ai certificat nu e nicio problema.

| PinkHD3 explică (pentru eusuntcipi):

Deci nu trebuie sa astept 10 zile de la a doua doza ca sa fie valabil?