| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, voi cum va pastrati dintii albi? De cate ori va spalati pe dinti pe zi si ce pasta de dinti folositi? Eu personal ma spal zilnic pe dinti de 2 ori pe zi insa dintii mei tot galbeni sunt, e posibil sa fie asa de la fumat? Gen iubita mea fumeaza insa ea are dintii albi curati, cum as putea sa-i albesc macar putin? Fara albire sau stiu eu, gen acasa, natural, de cand ma stiu dintii mei au fost mereu galbeni desi i-am spalat zilnic, ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fumatul e vinovat, albire la dentist rezolva problema. Aia fumeaza frunze cazute din copaci daca are dintii albi nu mi se pare normal in cazul ei.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Galbui e culoarea naturala a dinților, nu te mai stresa.

| Yunnochan a răspuns:

Și eu mă spăl de 2 ori pe zi. Dimineața și seara. Atunci când vrei să cumperi o pastă de dinți, citește pe ea ce benefici îți aduce, nu o lua pur și simplu. Ideală ar fi o pastă care întărește smalțul, protezează de carii, menține gingiile sănătoase și dacă ești fumător, caută care să asigure și un miros plăcut gurii. Eu folosesc Lacalut. Ca să nu îți sângereze gingiile și ca să nu zgâri smalțul cumpără o periuță de dinți foarte moale pentru că până la urmă, smalțul este cel mai important la niște dinți albi și strălucitori. Perfect este să ai o periuță de dinți electrică, care spală fiecare colțișor și pe deasupra este și foarte moale.
Pentru albirea dinților, pe lângă spălarea dinților cu pastă de dinți, spală-te și cu bicarbonat de sodiu. Bicarbonatul ajută foarte mult la albirea dinților?