Întrebare recomandată | Blossomis a întrebat:

Salutare tuturor.Am o mica problema...
Acum 1-2 sapt am sarit coarda si sarea intr-un picior.Era foarte obosita si pur si simplu m-am trezit jos.Am cazut fix pe picior.
La prima vedere nu parea ceva grav, puteam sa merg destul de bine.
Acum sar in continuare coarda dar pe zi ce trece ma doare foarte mult incheietura piciorului.
Am ajuns de de abia pot sa mai merg.Nu mai pot sari coarda iar piciorul ma doare foarte rau, merg schiopatand.
Oare ce poate fi?
Nu cred ca mi-am rupt nimic dar ma doare in continuare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Şi de ce mai stai? Sau crezi că o să-ţi facem o radiografie virtuală, pe TPU?
Mergi mâine la doctor. Aşa vei afla şi ce ai cu exactitate, vei primi şi un tratament.
Sănătate!

Răspuns utilizator avertizat
| Dariusuu a răspuns:

Mergi la doctor, sunt sigur ca poti lasa coarda cateva zile pana trece.

Numai bine.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ai suferit o entorsa, care se pare ca se agraveaza.Mergi cu o trimitere la ortoped.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu am alergat o data la scoala mult in fiecare pauza, iar in ultima pauza nu stiu cum am calcat rau si am facut fisura.Dar cred ca ai entors tu.Mai bine te-ai duce la spital.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Blossomis):

Sau probabil ca ai o intindere, fractura ceva.te doare masa musculara sau osul?

| 01rukia01 a răspuns:

Eah...mi s-a intamplat si mie tot la incheietura,ca si eu saream coarda vara asta in toate felurile
nu e nimic grav, o pateam de multe ori, iti trece repede, doar sa nu mai sari coarda cateva zile, o saptamana eventual
si eu schiopatam putin

| dorin1995 a răspuns:

Ti sa batatorit piciorul

| KittyEyes a răspuns:

Nu-i in regula! Trebuie sa mergi la doctor! Dar s-a umflat?

Răspuns utilizator avertizat
| ggalilei a răspuns:

Ai mare grija! Stopeaza orice activitate fizica grea cu acel picior sau incheietura, cel putin 2-3 saptamani,gen alergare, sarit coarda, fitness, etc, si relaxeaza-l cat de mult poti.Nu te forta in nici un fel,chiar daca altii te sfatuiesc sa "il pui la treaba". Ligamentele,tendoanele si ce or mai fi pe acolo isi vor reveni usor-usor,daca nu e ceva grav (dar daca era ceva grav nu puteai sta de durere),am trecut si eu prin asta si asa am rezolvat. Poti eventual sa-ti inconjori locul cu un bandaj elastic, dar sa nu strangi prea tare, fiindca opresti sangele care contribuie la refacerea organismului. Daca mai faci efort fizic cu acel picior, nu se mai reface niciodata, plus ca poti ajunge la interventie chirurgicala.Ai mare grija!

Răspuns utilizator avertizat
| ggalilei a răspuns (pentru Blossomis):

Stiu ca nu prea poti sta fara miscare fizica la varsta ta,dar asta e,n-ai ce face,am trecut si eu prin asta si stateam ca pe ace. Odata mi-am agatat degetul in gaura nasturelui (ce ghinion!) unui tip cu care m-am batut, si in loc sa las degetul sa se prinda, tot il frecam sau il trageam, dupa sfatul unui idiot, vreo 3 saptamani, iar durerea crestea zilnic.Cand am mers la doctor mi-a zis sa-l las in pace pur si simplu, ca se reface singur, si chiar asa a fost.Si cu coastele cand le-am avut rupte, tot la fel, miscare cat mai putina.Ai ghinion, iarna se refac mai greu articulatiile.Vara mai repede.