| Aantoniooo a întrebat:

Salutare tuturor! Sunt un adolescent în vârstă de 16 ani și în ultimul timp am început să am atacuri foarte dese de anxietate, de câteva ori pe zi chiar și simt că nu le pot controla. Mă gândesc la tot felul de lucruri negative cum ar fi boli sau infarct cât și atacuri cerebrale care ma macină. De fiecare dată când acestea apar mă lasă fără respirație și încep să amețesc foarte rău. O greșeală majoră pe care am făcut-o a fost să mă documentez mult de pe net în legătură cu anumite afecțiuni medicale, iar de atunci de fiecare data când ma regăsesc cu vreun simptom încep să mă panichez din cale afară crezând că o să mi se întâmple ceva rău. Părinții mei se îngrijorează pentru sănătatea mea și reacțiile pe care le am odată cu aceste atacuri de panică. Aș da orice să ma întorc în timp când nu trăiam cu frică de pe o zi pe alta. Simt că pierd controlul asupra emoțiilor și nu știu ce să fac. Dacă ați putea să îmi dați orice fel de sfat ar fi binevenit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Bună! Antonio, are vreun sens să te panichezi inutil? Chestiile ce le citești de pe net sunt informative și nu ne îmbolnăvim când le citim; ele sunt pentru ghidare, să nu facem chestii rele ca să ajungem rău! Viața asta e așa frumoasă însă trebuie să găsim magia ei. Mănâncă sănătos, bea destule lichide, fă-i sport, citește chestii de suflet care să te ridice cultural și ieși cu prietenii în parc, la un ceai răcoritor, vorbiți lucruri faine și uită prostiile că te vei îmbolnăvi și-i păcat! Numai bine!

| sammie a răspuns:

Du-te la psiholog să vezi dacă el te poate ajuta.

| LucyiFer a răspuns:

Ești ipohondru și suferi de anxietate, unicul sfat oferit pe care ți-l pot oferi este să mergi la psihiatru. Și dacă te știi cu un oarecare patern ipohondru, recomand să încetezi cu citirea de lucruri despre medicină, dar mai ales boli.
Fă sport și apucă-te un hobby care să te destreseze și chiar ducă în direcția joviabilă a vieții, nu în cea morbidă. happy Precum să atai cu copilul cuiva, un fel de babysitter, pictura și culorile, privit de videoclipuri funny din diverse melodii cunoscute ori alte hobbyuri jucăușe și happy.winking
Sanitas!