| elisaaa a întrebat:

Salutari.

De ceva timp( 2-3 luni) mi se intampla ceva foarte ciudat.
Dupa ce fac baie( cred ) imi apar niste bubite mici si dese pe membrele superioare, Dar acestea dispar in cateva ore.
Ma mananca pielea constant.

N-as vrea sa dau banii pe doctor daca nu este ceva serios si am tinut sa intreb aici ca si informatie daca a mai patit cineva asa si ce a fost. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Am inteles.Am mai completat raspunsul, nu stiu daca ai vazut.Mai bine scriam si eu separat.

Da, se poate sa fie de la caldura. Sau e posibil sa fie de la mancare. Daca sunt dese si micute nu stiu ce ar putea fi.Insa daca sunt mai maricele si umflate, de obicei e urticarie.De aceea spun ca cel mai intelept ar fi sa mergi la medic. Observa in ce timp din zi apar, ce activitate faci in acel moment, fa o poza cu telefonul sa arati acolo (din moment ce atunci cand vei merge e posibil sa nu ai nimic pe piele).In felul acesta vei relationa ok cu dermatologul.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Schimba gelul de duș. Posibil sa fii alergic la ceva.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar fi util sa mai dai detalii, poate sa raspunzi la cateva intrebari: Folosesti burete sintetic? Il schimbi la cateva luni? Ce gel de dus/sapun folosesti? Faci baie/dus cu apa fierbinte? Dezinfectezi periodic cada? Iritatiile apar cand te speli + epilezi?

Poate ca ai dezvoltat o alergie la cald/rece? Cunosc o persoana care se trezeau cu bubite(asemanatoare cu cele date de urzici) pe zona coapselor atunci cand spala in baie si se atingea de cada rece.Matusa mea avea probleme vara in timpul noptii, din cauza caldurii. Dimineata se trezea cu mancarimi pe gambe, genunchi, uneori chiar si pe maini.

De regula mancarimile nu trebuie ignorate, ar trebui o vizita la dermatolog. Ce presupun niste straini pe internet nu are cum sa te ajute. Iar daca citesti diverse pe google sigur te panichezi.

| elisaaa explică (pentru dullcat):

Stiu ca ar trebui doar ca nu stiu exact ce si cum.
Ma gandesc ca un mic sfat-ajutor din partea celor care au patit ca mine m-ar ajuta sa pot comunica mai bine cu dermatologul atunci cand ma voi duce.

Nu folosesc burete sintetic folosesc doar gel de dus insa da, fac baie cu apa calduta nu fierbinte. Este posibil sa fie o reactie impotriva caldurii? Mi se intampla asta din Martie si nu era dupa dus, pur si simplu apar si intr-o ora 2 dispar, sunt foarte dese si micute, iar de 2 saptamanii ma mananca pielea constant

| elisaaa explică (pentru elisaaa):

* nu apareau doar dupa dus, scuze m-am corectat big grin

| dullcat a răspuns (pentru elisaaa):

Am inteles.Am mai completat raspunsul, nu stiu daca ai vazut.Mai bine scriam si eu separat.

Da, se poate sa fie de la caldura. Sau e posibil sa fie de la mancare. Daca sunt dese si micute nu stiu ce ar putea fi.Insa daca sunt mai maricele si umflate, de obicei e urticarie.De aceea spun ca cel mai intelept ar fi sa mergi la medic. Observa in ce timp din zi apar, ce activitate faci in acel moment, fa o poza cu telefonul sa arati acolo (din moment ce atunci cand vei merge e posibil sa nu ai nimic pe piele).In felul acesta vei relationa ok cu dermatologul.

Răspuns utilizator avertizat
| DanRaul77 a răspuns:

Faci o reactie la ceva incearca alt gel de dus ca normal n are de la ce sa apara

| elisaaa explică:

Am gasit cauza, sunt alergica la caldura ( soare ) va multumesc pentru ajutor

| MoonStone a răspuns:

Buna!
Eu am mai pățit. La mine era de la gelul de dus golosit. Poate ar trebui s încerci un gel de dus/săpun diferit.
Fundita te rooog!