| νєησм a întrebat:

Salutari prieteni, am si eu o problema destul de grava sau habar n-am cat de grava e dar am nevoie de niste raspunsuri folositoare. Am febra si am luat pana acum: ParaSinus si Ibuprofen. Am luat Ibuprofenu si m-am culcat dupa bineinteles m-am trezit fleasca de transpiratie.Asa s-a intamplat si la ParaSinus. Nu am pofta de mancare deloc (nu am mai mancat de 9-10 ore). Poate imi puteti recomanda ce sa fac si daca e cazu' sa ma ingrijorez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

- in cele mai multe dintre cazuri, cu exceptia hipertemiei, medicii va vor prescrie un tratament bazat pe acetaminofen si ibuprofen, precum si fluide administrare intravenos, astfel incat organismul sa ramana hidratat;
- afectiunile virale trec de cele mai multe ori de la sine, insa uneori medicii vor prescrie anumite medicamente pentru ameliorarea unor simptoame, precum cele pentru scaderea febrei, pentru prevenirea unei congestii, pentru ameliorarea durerilor in gat sau pentru stoparea scurgerilor nazale. Deasemenea virusurile pot cauza diaree fapt ce va necesita administrarea intravenoasa a unor fluide, pe de o parte pentru tratarea acestei conditii medicale, si pe de alta pentru a preveni deshidratarea organismului (de ex. hepesul sau gripa fac parte dintre virusurile cu incidenta cea mai mare);
- afectiunile bacteriene necesita de cele mai multe ori administrarea unui antibiotic, in functie de bacteria prezenta in organismul persoanei in cauza;
- infectiile fungice sunt tratate in mod normal cu medicamente antifungice, in vreme ce febra cauzata de administrarea unui anumit tratament va fi inlaturata in momentul in care pacientul nu va mai primi medicamentul ce a dus la dezvoltarea acestui simptom;
- daca febra este cauzata de formarea unui cheag de sange pacientul va fi internat imediat pentru a fi tinut sub observatie medicala precum si pentru a primi un tratament pe baza de anticoagulanti. Deasemenea persoanele diagnosticate cu afectiuni ale sistemului autooimun vor fi internate si supuse unui examen medical amanuntit, acest lucru fiind valabiul si in cazul persoanelor hipertemice. Mai multe detalii aici:
http://www.i-medic.ro/primul-ajutor/primul-ajutor-cazul-febrei-la-adulti

3 răspunsuri:
| YooCata a răspuns:

Meri la un medic nu putem sti ce ai si daca am sti poate zicem gresit sad

| master2000Vlad a răspuns:

1.ca sa iei orice medicament trebuie sa mananci ( indiferent daca iti este foame sau nu)

2.medicamentele dureaza pana isi fac efectul

3.incearca un norofenhappy

| Și_Atât_Bii_anca_1990 a răspuns:

Du-te la doctor.