| anonim_4396 a întrebat:

Salutări TPU. Cer cât se poate de multă seriozitate la următoarea întrebare, deoarece sunt extrem de panicat. Există șanse mari ca, prietena mea, să fi rămas însărcinată. Ea însă are 17 ani.
Doresc să aflu prețul avortului medicamentos, cum se efectuează acesta, și dacă se poate face în casă. Deși știu că nu este recomandat.
Dacă e nevoie de semnătura părintelui, și de dovadă, și dacă există alte metode. Toate informațiile legate de acest subiect.
Vă mulțumesc mult, anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu pot sa-ti pun prea multe. Ceva de care trebuie sa fi sigur este ca riscul de a avorta singura e prea mare. Medicul nu vine acasa,poate doar in urgente. Avortul,daca nu il va face cat mai devreme,nu se mai poate medicamentos,poate doar chirurgical si se complica. Mai apoi,fara aprobarea parintelui,NIMENI nu risca sa te ajute daca nu ii dai mita si nu ar fi bine sa procedezi asa. Poti sa te duci cu ea la urgente,insa nu cred ca se rezolva prea multe. Cel mai probabil o sa-i informeze parintii pentru a o externa si poate e mai bine asa. Cu ocazia asta,puteti solicita a se face un test de sarcina profesional si sigur acolo,la spital! De acum, iti recomand sa ai mai MULTA grija, e pacat sa treceti prin intamplari asa triste si stresante, cum sunt avorturile, inca de pe acum. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ea poate murii de la avort...dar tu nu te-ai gandit la asta cand te-ai culcat cu ea, ti-a pasat doar sa iti "satisfaci "poftele"
Baiete, cu astfel de tineri ca tine Romania se duce dracu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Conform legii, minora de peste 16 ani nu are nevoie de consimțământul părinților pentru a face avort. Dimpotrivă, divulgarea secretului altor persoane, chiar și părinților fetei, fără acordul acesteia, reprezintă infracțiune pentru medic.
Avortul medicamentos poate fi făcut la domiciliu, dar sub supravegherea medicului, nu a ta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

...și încă ceva: acest site a fost conceput pentru a ajuta cu informații și sfaturi, nu pentru a judeca. Cui îi place să judece, să se pună în fața unei oglinzi și să înceapă să judece!

| Daniel9988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai vazut macar cum se face un avort si in ce consta? Este ca o tortura pentru bebelus.

| Daniel9988 a răspuns:

De ce sa il avorteze? Ca ai fost tu incompetent? Este un suflet nevinovat pe care Dumnezeu l.a lasat pe pamant cu un scop.Dar din pacate toti cretinii si-o trag si dupa se mira de unde a aparut copilu.Bai,sunt oameni care nu pot avea copii iar tu nu stii ce sa mai faci cu asta, nu? Dar daca dupa avortul asta prietena ta sau tu nu veti mai putea avea copii? Se poate intampla si asta! Cunosc un om care si-a pus sotia sa avorteze, iar cand a vrut un copil a aflat ca nu se mai poate. Orice ar fi, daca inca mai vrei sa faca avort, sa iti fie rusine si am tupeul sa te scuip in fata.

| Donsavas a răspuns (pentru Daniel9988):

Nu ii face observatii de genul acesta. Ai dreptate in privinta asta, da nu ai ce sa faci, e tanar si ea la fel, gresesc si nu pot sa-mi asume de la varsta asta astfel de responsabilitati. Probabil, nici tu nu ai fi facut-o de erai in locul lui.

| anonim_4396 explică (pentru Daniel9988):

În loc să comentezi ca un nesimțit în neștire, ai putea ignora întrebarea, dacă te simți într-adevăr atât de insultat. Deoarece nu ai fost la locul respectiv, în momentul respectiv pentru a fi sigur de ce s-a întâmplat. Și nu pentru a-mi lua apărarea (deoarece îmi asum faptele) îți spun că nu a fost vina mea. Însă mă gândesc că ar fi fost puțin stupid să adaug și poziția în care am făcut-o, cine era la cârmă, etc.
Dar ai dreptate, mare om. Mai bine să îl nască.
Poate îl aruncăm la ghenă, poate îl dăm spre adopție oferindu-i ocazia de a nu-și cunoaște niciodată părinții. Sunt atâtea posibilități. Ești extrem de incult și îți permiți să mă ataci, un copil nu e conștient de ce se întâmplă nici în primul an de zile, nu pentru a fi ofensiv. Te sfătuiesc să evoluezi, "crimă" se poate numi omorul cu pumni strânși și sânge rece.
Nu am nevoie de certuri, așadar, o seară plăcută.

| Daniel9988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu tineri care isi asuma responsabilitatra si pastreaza copilul.Gandeste-te si tu cum era daca ai tai te avortau pe tine.Nu ai mai fi ajuns sa faci atatea prostii...Tie nu iti e deloc mila? Daca il dai spre adoptie sa stii ca va fi foarte bine.Mai ales bebelusii sunt foarte usor adoptati.Asta daca tu nu il vrei, sunt mii de oamemi care vor un copil.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Donsavas):

Ba da.

| Daniel9988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica nu ai nicio vina tu...ea te.a violat...Asta vrei sa spui?

| Daniel9988 a răspuns:

Si apropo orice femeie cu cat este mai ganara cu atat are un risc mai mare sa moara in timpul sau dupa avort.Se poate lasa cu complicatii, de la infectii pana la infertilitate.Si inca ceva, daca va face avort se tripleaza sansele ca in viitor sa nasca un copil cu autism unui barbat care poate chiar si.l doreste.

| Daniel9988 a răspuns:

Citeste asta

http://m.activenews.ro/......sca-134856

PANA LA CAPAT

| qest11 a răspuns:

Daca ea a aflat ca e insarcinata inseamna ca e in 4-5 saptamani. Cand aveam 20 de ani, gandeam ca tine, noroc ca ea nu era insarcinata, si nici nu voia sa auda: "eu nu-mi omor copilul", zicea la vremea aceea. Bineinteles ca acum are doi copii, unul cu mine, de care nu mi-a spus niciodata, si altul cu sotul ei. Copii nu se nasc si mor intamplator. Daca va muri, adica il vei ucide, destinul tau o va lua pe alta cale, nu prea buna. Pana la urma e copilul tau, un viitor bebelus, sau mai bine spus un bebelus ucis, adica mort. Oricum, mesajul nu e neaparat pentru tine, e si pentru aceea care nu sunt pe deplin decisi sa-si omoare copilul. Pana la urma avortul e o crima, nepedepsita prin lege, dar ea tot o crima este, indiferent de esti religios ori ateu.

| Francescax5 a răspuns:

Buna, daca te referi la Pastila de a doua zi, costa in jur de 85Ron, daca e tarziu pentru ea, singura solutie va fi Clasicul avort, care e in jur de 170Euro. Mai intai, sa faca un test de sarcina...iar pentru avortul clasic, trebuie semnatura unei persoane majore, apoi semnatura persoanei in cauza.