| Anonim69 a întrebat:

Saptamana asta m-a durut burta, intepaturi asa, mai ales in partea dreapta, m-a durut si piciorul foarte putin, tot drept, azi dimineata m-am trezit cu o vanataie TOTTT in partea dreapta, exact pe unde se scoate apendicele. Voi ce credeti:-s?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Saca nu te-ai lovit, trebuie sa te vada urgent un medic. Nu e apendicita, dar poate fi ceva mult mai grav.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și la doctor de ce nu mergi?
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Daca ar fi apendicita atunci nu are legatura cu vanataia (apendicele este inauntru in cavitatea pelvina si vanataile sunt cauzate de spargerea unor capilare din tesuturile tesuturile profunde ale pielii. Dar o lovitura puternica poate cauza, pe langa vanatai, si o problema mai serioasa, hernie, ocluzie intestinala, etc. asa ca nu amana si mergi la urgenta.

| Zenithf a răspuns:

Apropo de peritonita, eu exlud aceasta probabilitate intrucat nu ai simptomele (abdomen contractat, febra, frisoane), dar nu este exclus sa faci peritonita in cazul in care ai o infectie (apendicita) pe cale sa se perforeze. De asta este o problema ce trebuie tratata de urgenta.

| microsedd a răspuns:

Du-te urgent la urgente nu mai sta fiindca este foarte grav vanataia aia este semn de peritonita care este complicatia cea mai grava a apendicitei, ar trebui sa stii ca daca mai stai poti chiar sa mori

| DeeaLove08 a răspuns:

Incearca sa ridici in sus piciorul drept si daca te doare tare in locul unde sunt apendicele mergi la un doctor, pentru ca este foarte posibil sa ai apendicita