| anedreaeaaa a întrebat:

Schizofrenicii pot fi si depresivi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

Dacă pierzi contactul cu realitatea și trăiești într-o lume făurită după imaginația ta, cred că persoana respectivă are toate șansele să devină sau să fie depresivă. Nu cunosc să existe vreo boală psihică în care depresia să nu ai aibă niciun cuvânt de spus. Dacă ești dezechilibrat și nu știi cum să te echilibrezi la loc, e normal să fii lipsit de curaj, nu? Sau să te simți neputincios și să te cuprindă tristețea pentru că ți se poate părea că trăiești o dramă. N-ai cum fi foarte fericit, nu? Generalizăm, însă în particular lucrurile și situațiile de genul ăsta sunt mult mai delicate. În principiu, depresia e ca prostia. Peste tot.

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Da

| 0PopaPorno a răspuns:

Logic.

| Floricikmov a răspuns:

Cred ca da.