| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai covid o sa mori? Daca nu, in cat timp iti trece gripa?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Ca orice gripa trece in doua saptamani.

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Sa zicem că da, sa speram că nu.

| Celestina003 a răspuns (pentru Catrice):

laughing

| Catrice a răspuns (pentru Celestina003):

Ce te razi mă, nu-i așa? Cu spitalele noastre, mai repede te vindeca popa'.

| Sofer a răspuns:

Dacă ai și alte afecțiuni. E posibil și asta dacă nu poți sa înfrunți și boala asta.

| flixbuster a răspuns:

Covid nu e gripa.

Din cei ce sunt infectati, 80% habar nu au (sunt asimptomatici). Din cei 20% care isi dau seama ca au ceva, cam 10% fac forme usoare si medii. Restul de 10% fac forme mai grele si din astia jumatate ajung la spital deci 5%. Din astia 5% din spital jumatate deci 2.5% ajung in ATI (foarte grav) si de aici as spune ca inca jumatate (deci vreo 1.25%) ies cu picioarele inainte. Procentele nu sunt exacte, ar trebui sa cauti mai mult. 1.25% nu pare mult asa cand compari cu 100% dar daca faci 1.25% dintr-un milion asta inseamna 12500 de oameni morti la 1000000 de infectati. Aia care au boli pre-existente mai nasoale (= comorbiditati) sunt cam mancati din start.

Daca te uiti pe niste date oficiale, iti da mortalitate cam 2.5% din cazuri confirmate (care-s muuuuult mai putine decat infectati).

https://covid19.who.int/region/euro/country/ro

Beleaua mare la boala asta e ca se transmite foarte usor si multi nu isi dau seama ca o au - cei 80% de la inceput - asa ca o transmit fara sa vrea/stie. Si nu prea se poate face nimic. Tot ce fac guvernele lumii e apa de ploaie - singura lor preocupare e sa nu se prabuseasca sistemul medical dar sacrifica economia si educatia copiilor. Toti asteapta un vaccin dar un vaccin facut pe genunchi s-ar putea sa fie mai rau decat fara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai boli grave cronice și sistemul imunitar slăbit da este posibil sa se întâmple acest lucru, mai ales la bătrâni cu patologii grave cronice gen diabet sau BPOC

| Dragosdoar a răspuns:

Ia niste vitamina D si C si nu vei pati nimic, in afara de forma usoare

| Celestina003 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Sunteti sigur, dumneavoastra a -ti trecut prin asta?

| TFL007 a răspuns:

Cica trece mai repede daca faci sex in perioada de carantina

| Romanul1985 a răspuns:

Păi dacă ai sistemul comunitar varza atunci poate o sa mori de la gripa asta care a primit numele "covid"
Dar dacă ești perfect sănătos iti trece într-o săptămână