| anonim_4396 a întrebat:

Sida se poate lua daca faci sex baiat cu baiat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Da. Prin sperma, sau prin lichidul preejaculator.

| mihai69 a răspuns:

Dacă folosiți prezervativ, nu. Altfel, mai mult ca sigur! Evident, dacă unul dintre parteneri e deja infectat. Între doi bărbați sănătoși, de unde?!?

| Emilian65 a răspuns:

Daca doi baieti fac sex si unul este infectat cu SIDA, celalalt se va infecta si el cu SIDA.

| Alexx321321 a răspuns (pentru Emilian65):

Pai! eu ce ma fac acuma am luat sida?

| Emilian65 a răspuns (pentru Alexx321321):

Daca baiatul cu care ai facut sex a avut SIDA, este sigur ca ai luat si tu SIDA>

| Xpressurself a răspuns:

Se raspandeste cel mai frecvent intre gay. fetele sunt mai grijulii si se protejeaza. la fel fa si tu, foloseste prezervativil pana stii cu cine ai de a face.

| PeFuga a răspuns:

Suntserios, virusul HIV se poate transmite si prin saliva! Ce-i drept, e nevoie de o cantitate foarte mare, insa nu este imposibil. Mai imagineaza-ti si cazul in care in timpul unui sarut cel care este infectat are rani in gura... sangele lui este contaminat cu virus si se poate transmite si celuilalt.
In orice caz, ca sa ii corectez pe toti care au comentat aici, nu boala SIDA se transmite, ci virusul HIV (care poate sa duca mai tarziu la SIDA). Si da, se poate transmite atat in timpul unei relatii neprotejate heterosexuale cat si in cadrul uneia homosexuale.

| spintEE a răspuns:

Nu nu se poate lua. ia-o in cur si muriti amandoi.

| Viorel_Bogdan_1990 a răspuns:

Boala SIDA se transmite prin salivă si sperma..deci daca ai avut un contact sexual sau ai mâncat sau baut dupa un individ cu aceasta boala, cu siguranţă ai fost infectat. Sănătate si multa baftă.

| suntserios a răspuns (pentru Viorel_Bogdan_1990):

Nu mai vorbi prostii. HIV nu se ia prin saliva niciodata.