| IntrebariFuckingCiudate a întrebat:

Simt o durere in zona inimii, nu stiu exact daca la inima sau nu, dar cam in zona pectoralului stang. Nu mereu, dar cateodata o simt si este destul de deranjanta. Acum doua veri, ma trezeam in mijlocul noptii cu intepaturi in aceeasi zona, cand trageam aer, si dura in jur de 5-10 minute. O perioada, durerea a disparut iar acum o simt din nou, pentru cateva secunde. Nu am fost la doctor pentru ca mi-e frica sa-i zic mamei, sigur se va speria. Nu stiu ce sa fac. Ceva sfaturi va rog si fara misto. Si daca puteti sa-mi ziceti cam ce ar putea fi. Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| deusfarm a răspuns:

Spune-i mamei. Acesta e primul pas - o vei speria mai mult cand va afla ca dureaza de ceva timp si nu i-ai spus; oricum trebuie sa ajungi la medic - nu e nimic de speriat intr-un simplu consult, eventual o electrocardiograma; poate fi o simpla lipsa de calciu, un atac de panica, dar si o problema cardiaca; gandeste-te daca fenomenul nu a aparut cumva dupa consum de cola, energizante, prea multa ciocolata - medicul te va intreba si asta; inca o data : SPUNE-I MAMEI.

| IntrebariFuckingCiudate explică (pentru deusfarm):

Posibil sa fie lipsa de calciu, cred ca am lipsa de calciu. Nu stiu daca fenomenul a aparut dupa consum de cola dar eu beau cola destul de mult; energizant deloc iar ciocolata nu foarte des dar atunci cand mananc, mananc multa.

| deusfarm a răspuns (pentru IntrebariFuckingCiudate):

Parerea mea este sa reduci pe cat poti consumul de cola, ciocolata si alte alimente cu multa cacao/ ciocolata incearca sa nu mai consumi in a doua parte a zilei sau seara; urmareste-te putin dupa ce iei masurile acestea si apoi mergi si cu mama la medic - daca este vorba de calciu, se rezolva usor

| IntrebariFuckingCiudate explică (pentru deusfarm):

Se pune si cacao cu lapte? pentru ca beau foarte multa, cam in fiecare dimineata si uneori si seara.

| deusfarm a răspuns (pentru IntrebariFuckingCiudate):

Tocmai asta iti spuneam : dupa-amiaza si seara evita pentru un timp si vezi cum te simti

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și la un doctor cardiolog de ce nu mergi? Analize de sânge, E.K.G., etc. trebuie investigat. Nu sta că inima este organ vital.
Pa, pa.

| xXkenzorXx a răspuns:

E posibil sa fii mai grasut si grasimea accea s-o fii depus pe organe ca pana nu arzi grasimile de pe tine, ele fac parte din tine!
A doua problema ar putea fii ca ai o problema la inima, adica s-o fii oprit un cheag de sange sau doar ai facut mare efort si s-a agitat inima.
Sfaturile mele ar trebui sa fie acestea:
-Sa nu te agiti o perioada!
-Sa te calmezi si sa incerci sa nu te mai gandesti pentru ca am avut si eu uneori aceste probleme si am facut exact aceste lucruri si m-am facut mai bine intre timp...
Daca stii cumva ca mama ta are probleme cu inima sau se poate speria din aceste cazuri atunci e bine sa nu mai spui pentru ca cine stie cat de tare o poti ingrijora, dar din cate stiu un copil trebuie sa spuna de fiecare data ce problema are, indiferent de parinte si sa rezolve aceasta problema cat mai repede pentru ca in timp se poate face mai rau!
Daca cumva stii ca mama ta sau tatal tau nu se sperie atat de tare atunci ar trebui sa le spui din prima pentru a remedia problema!
P.S. Te poate intepa in zona inimii deoarece poate te-ai stresat la scoala sau in alt loc si te-a ramas acel stres!
Sper sa te faci bine si as vrea sa imi trimiti un mesaj daca te-am fost de ajutor si as vrea sa imi dai funda.
Pa pa!

| xXxV4mPiR3xXx a răspuns:

Poate fi si angina pectorala!
Angina este modul prin care inima ne spune ca nu are suficient oxigen pentru ceea ce i se cere sa faca. Aceasta se intampla atunci cand arterele coronare (arterele care iriga inima cu sange) sunt blocate din cauza procesului de ateroscleroza. O alta cauza a anginei este reprezentata de situatia in care efortul care se solicita din partea inimii este peste capacitatile pe care ea le are sau de situatiile in care are nevoie de mai mult oxigen decat in conditii normale.
Sper ca te-am ajutat! happy

| xXxV4mPiR3xXx a răspuns:

Daca aveti frecvent crize de angina noaptea, dormiti cu capul sau chiar cu toracele mai ridicat. Veti permite astfel inimii sa faca un efort mai mic atunci cand pompeaza sangele prin vene, catre inima.
- Daca simtiti aparitia unei crize anginoase, opriti-va din orice activitate (opriti masina, daca sunteti sofer), asezati-va (daca stati in picioare), iar daca durerea persista, luati-va medicamentul cu care sunteti obisnuit.
- Aspirina luata la recomandarea medicului, intr-o doza foarte mica, reduce semnificativ riscul de infarct miocardic si de angina instabila.
- Dupa ce ati luat masa, odihniti-va un timp. Efortul digestiei „fura" sangele de la inima, dirijandu-l catre organele digestive.
- Nu mai fumati. In mod cert, nicotina influenteaza negativ, in cel mai inalt grad, aparitia crizelor de angina.
- Daca luati pilule anticonceptionale si aveti angina, opriti-le. Estrogenul continut de acestea creste riscul coagularii sangelui.

| IntrebariFuckingCiudate explică:

Trebuie sa specific ca nu sunt gras deloc, am 60 de kg, am 17 ani, nu fumez si nu am fumat niciodata.
Si mersi tuturor pentru sfaturi, o sa astept si altele daca mai apar... si sa vad, probabil pana la urma o sa merg la doctor, o sa vad

| Mihaiadamache a răspuns:

Cred ca sunt. adica se numesc junghiuri intercostale.Am si eu asa ceva din cand in cad. Oricum Du-te la un medic sa fi sigur/a.Numai bine

| Mihaiadamache a răspuns:

Aaa si inca ceva, nu trage aer in piept cand simti ca te doare.Adica trage aer pana la punctul unde incepe sa te intepe.O sa dureze cateva secunde/minute. Sper ca ti-am fost de ajutor.Sanatate

| Nimphetamine a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.Serios.Nu stiu ce sa fac

| louistomlinson a răspuns:

Am si eu aceiasi problema si am fost la doctor si mi-a spus ca se desvolta sternul si ca e normal..cam asa ceva.

| alex333alex a răspuns:

Salut...am avut si eu aceeasi problema acum vreo 2 ani, nu iti face griji, nu e nimic serios.va trece, incearca sa faci miscare, inotul ajuta foarte mult.bafta

| Unkkutu a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica sa ii zicii mamei tale, ea nu se va speria din contra va incerca sa te ajute.Am avut si eu astfel de probleme.Atunci cind te inteapa nu iti trage are ca te va durea mai tare, iti recomand sa mergi la medic.Sanatate.Sper ca te-am ajutat.