| Catyy1555 a întrebat:

Slalut TPU! Recent(de vreo luna), m-am apucat de fumat si vreau sa incerc o tigara electronica. Am 13 ani si nu cred ca sunt prea multe magazine care vand vapeuri la minori, cel putin online, asa ca vreau sa va intreb daca stiti cum pot face rost de un vape si de rezerve. Daca stiti vreun magazin care vinde ar fi de ajuns, mersi(^o^)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Il rogi pe tatal tau sau pe mama ta sa-ti cumpere un set de tigara electronica.
Ei fiind majori vor fi serviti fara probleme.

| darrio2007 a răspuns:

Pacat de tineretea ta!

| BlackRose03 a răspuns:

Băiete,tu la 13 ani te-ai apucat de fumat? Esti normal?

| Albastric286albastric a răspuns (pentru BlackRose03):

Cunosc o persoană care o face de la 11 ani...

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Albastric286albastric):

Asta nu inseamna ca e bine...

E mereu un motiv care te impinge spre a fuma iar si iar dar sa fumezi la 11 ani e nasol, am fumat si eu tot asa, de prin a-5-a si nu e nimic placut. laughing

Cea mai buna optiune sau cel putin una mai placuta si ok la 13 ani ar fi o narghilea, dar costa mai mult.
Mie mi se pare o porcarie pe langa fumat dar decat vaping cu una electronica sau tigari de la 13, mai bine o narghilea, e inofensiva, e tot pe baza de vapori, nu fum.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Albastric286albastric):

Si eu am colegi care o fac tot de la vârsta aia si nu e normal.
Iti creează o placere numită dependență.Imi place mirosul dar nu m-as apuca.
Daca as face-o mi s-ar scurta viata cu ani buni, as avea probleme respiroatorii si de sanatate toata viata, as ajunge sa-mi irosesc banii pe țigări fumand 2-3 pachete/zi, as fi predispusă sa fac un posibil cancer.
Deci da...In locul placerii aleg sănătatea.
Am numerosi profesori care fumeaza in fiecare pauză ca mno...dependența.Si cand vin la ora mirosul e asa puternic...
Si cat tusesc si fac numeroase intreruperi cand explica din aceasta cauza.
Daca continui cu fumatul si ajungi sa te lasi plamanilor le-ar lua peste 15 ani sa-si revină dar si asa nu vor mai fi niciodată ca cei ai unui om care n-a fumat niciodata.
Daca chiar vrei sa te apuci e cel mai bine dupa 18-20 cand esti constient de consecinte si iti poți permite.
Dar indiferent de varsta mi se pare o prostie.Doar un idiot s-ar apuca de fumat, fie din placere, influentat de alte persoane sau pentru atentie. Poate sunt si alte motive, dar astea ar fi principalele.
E doar opinia mea, fumatul iti aduce doar dezavantaje si un om inteligent nu si-ar vinde sănătatea in schimbul plăcerii.

| Samariteanul a răspuns:

Lasa-te de fumat! Ai 13 ani inconstientule, macar astepta si tu pana faci 18...

| JusTPauL a răspuns:

Eu am fumat de la 8 la 16. apoi dintr-o data m-am lasat.