| mariamagdalena2023 a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa-mi cumpar vape. Credeti ca imi da daca ma duc la un magazin de vape-uri? Imi cere buletinul? Daca nu, alea din mall-uri vand si la minori?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, in magazin ti se cere automat buletinul, fiindca au camerevideo si legal, au obligatia asta.
Chiar si cand cumperi online ti se cere sa declari ca ai 18 ani si curieri cand aduc pachetul, cer buletinul.
Sunt putine sansele sa nu-ti ceara curierul buletinul... dar nu merita sa risti fiindca vape-urile sunt interzise copiilor cu buna stiinta, fiindca distrug irecuperabil plamanii copiilor, care sunt inca nefinalizati, fiind un copile ste fragil, in crestere, inca incomplet.
Vape-urile cotin substante toxice, care duc la moartea plamanilor!

| Paganel2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu stiu pe ce lume traiti sincer

| Violleta2022 a răspuns (pentru Paganel2022):

Pe aceeasi lume pe care traiesti si tu baiete (de 14 anisori), doar ca noi suntem parinti si vedem ce probleme grave si mortale va pot aduce aceste lucruri interzise.

| dullcat a răspuns:

Nu.Fie astepti pana cand ai 18 ani fie renunti la idee si salvezi niste bani, implicit sanatatea.Choose wisely.

| Fatamuntilor a răspuns:

Categoric NU! Vanzatorii nu vor vinde tigari si produse din tutun minorilor! E LEGE!
Mai nou in curand va cere act de identitate cand un minor va cere alcool si tutun.

| Hyperion7 a răspuns:

Teoretic, încă îți poți lua, practic, depinde de magazine dacă îți dau sau nu

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Se droghează copii pe străzi și fumează de la vârste de 8 10 ani prin gări și oraș uni din ei vinde și droguri pe străzi crezi ca tu nu pui mâna pe un vape dinăla lan vârsta ta? - _- îți vor da ca pâinea caldă din păcate ai 99% șanse să-ți iei 10 nu unul astea sunt noile vremuri și generați nu numai în România în orice țară.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Daca vrei sa mori la 25 de ani, ia-ti!

| Violleta2022 a răspuns (pentru MAteiLaAjutat):

Nu cred ca apuca nici 20, fiindca consumul de substante toxice la 15 anisori, afecteaza ireversibil celulele plamanilor unui copil, inca in crestere.

| MAteiLaAjutat a răspuns (pentru Violleta2022):

Posibil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MAteiLaAjutat):

Uite aici, baiat de 15 ani si alti adolescenti, care au murit din cauza vaparii:
https://edition.cnn.com/......index.html

https://abcnews.go.com/......oker/story

In Romania inca este bataie de joc si nepasare ca ne mor copii astia care nu au habar cat d egrav este sa fumezi ceva atat de toxic...
In occident este strictete si daca copilul ajunge la spital, intra in puscarie cine i-a vandut vape-ul, cine i-a vandut substanta, ca aia sunt principalii vinovati care au facut ilegalitatea.
Parintii dupa ce-si pierd copilul ajung sa inteleaga cat ar fi trebuit sa-l supravegheze, ca sa nu-l lase sa fumeze sau vapeze, dar uneori este prea tarziu si atunci se fac campanii anti-fumat/anti-vapat pe la scoli, vin parintii acestor copii morti si plang acolo, le prezinta adolescentilor poze cu copilul lor care a suferit si cum l-au pierdut.