| anonim_4396 a întrebat:

Am început sa vapez prin octombrie, atunci am vapat dintr-un vape logic cam 2 zile și pana pe la începutul lui decembrie nu am mai vapat sau fumat, nu îmi plac țigările și nu suport fumul de țigară and au un gust nașpa dar vapatul mi se pare bun(oricum nu dăunează mai mult decât tutunul). Asa, pe la începutul lui decembrie am început sa vapez de la un prieten și acum câteva zile am vorbit cu mai multe fete sa ne cumpere el vape-uri și sa ii dam banii, toți suntem minori (13 ani) doar ca el are o cunoștință care lucrează la astfel de magazine pentru vape-uri asa ca poate cumpăra și a acceptat doar ca azi mi-a făcut cadou un vape logic și câteva rezerve (nu știam nimic din toată treaba asta) și l-am luat pentru ca chiar voiam. Am ascuns rezervele, încărcătorul și vape-ul într-o trusa de geometrie dar în caz ca părinții mei o sa le găsească credeți ca o sa se supere tare pe mine? Nu fumez, doar vapez și sunt mai puțin nocive decât țigările deci credeți ca o sa reacționeze ok sau rau? Ai mei fumează de la 15-16 ani, fratele meu de la 12 cred și când avea 15 au aflat (asta asa ca să va faceți cumva o idee). Nici nu m-am strofocat prea mult sa le ascund pe motivul ca e un vape, nu țigări. Deci?

2 răspunsuri:
| Irinelp a răspuns:

Ambele au aceleași efect pentru sănătate și nici una nu folosește la nimic. Ambele sunt ilegale atâta timp cât nu ai 18 ani și e normal ca părinții tăi aibă grijă de tine pentru că ei știu că fumatul nu folosește la nimic.

| Patriciapatricst123 a răspuns (pentru Irinelp):

Îmi patent rău că o zic, cred ca ești mai mare decât mine dar nu este mai periculos decât țigările, s-au făcut experimente și au spus-o chiar și specialiștii. Evident ca dăunează în modul său dar țigările sunt mai periculoase