| Aylina a întrebat:

Solutiile de albire a dintilor pentru acasa sunt eficiente/sanatoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Eficiente si vizibile sunt procedeele de albire efectuate in mod profesionist in cabinetele stomatologice!

10 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Nici un fel de metoda de albire a dintilor nu e sanatoasa... albirea dintilor ce se face acasa... nu sunt eficiente... in sensul ca nu tine... albirea ce se face in cabinet din nou e cu cantec... pentru ca sa faci albire trebuie sa ai o dantura perfect santoasa... ar fi de preferat fara carii... pentru ca o data facand o albire intrii intr-un cerc vicios... daca ai carii si ai facut blombite atunci o data cu albirea dintii se albesc si plomble raman la acelasi culoare atunci tu vei schimba plombitele la o cul mai alba... dupa circa 6 luni un an sa zicem dintii tai revin la cul initiala albirii si atunci plombitele tale raman albe si dintii tai vor fi mai inchisi la cul si atunci din nou vrei sa faci albire ceea ce nu este sanatos dintilor... dintii nostri contin foarte puntina apa iar aceasta sol de albire nu faca altceva decat scoate si putinul de apa din dinti... dintele devine mai friabil si se cariaza mai repede...

tundenana
| tundenana a răspuns:

Mike 1993 are mare dreptate eu nu as folosi sare de loc... crede-ma nu ajuta la nimic... si bicarbonatul zgarie smaltul... se formeaza microfisuri care cu ochiul liber nu e vizibil si apoi zona respectiva va fi expusa mult mai repede la carii si in timp se va forma o carie...

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu as recomanda folosirea sarii grunjoase deoarece iti zgarie smaltul dintilor... dar o data pe luna se poate folosi.insa,nu face abuz de ea deoarece iti va lua smaltul de pe dinti...

| monicaclaudia a răspuns:

Eu nu tias racomanda nici una nici alta adica ori acasa ori la stomatolog ( in cel mai rau caz stomatologul iti zice daca e sau nu e cazul ) dar chiar daca nu ai dintii cu probleme solutiile iti distrug dinti. Eu am facut prostia de ai albi la stomatolog si de atunci cind beau prea cald sau prea rece simit ca ma deranjeaza ( nu stiu cum sa iti explic (

| sorinalaura a răspuns:

Poti sa te speli pe dinti cu bicarbonat alimentar sau cu sare grunjoasa(nu cea fina) e intr-adevar eficient si e si foartge sanatos pentru gingii.Gustul nu e prea placut dar poti combina pe periuta si cu putina pasta de dinti.

| carmen_9743 a răspuns:

E frumos sa ai dintii albi, cel mai bine este sa eviti alimentele care pateaza dintii, cafea, ciocolata, era sa scriu tigari (dar si fumul de tigara inchide culoarea dintilor ca si a tenului). Eu am suferit toata viata ca n-am avut dintii albi si n-am reusit cu nimic sa-i albesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sfat pentru voi toti, nu va luati dupa reclamele in care vedeti dinti stralucitori de albi, cu un ochi de profesionist va dati seama usor ca cei sau cele din reclama sunt toti cu dinti falsi, posibil PORTELAN, nu va uitati la aceste falsuri ale televiziuni, ele au un singur scop, BANII sa iasa din orice minciuna ca ea este reclama sau altceva. Sfatul meu este Medicul Stomatolog. Sincer pe mine ma deranjeaza enorm sa vad in reclama o persoana cu dintii albi iar respectiva este cu dintii pusi si de portelan. De fapt noi la ce asistam la o astfel de RECLAMA? La PORTELAN sau la a mintii Lumea ca ce dantura perfecta are tipa sau Tipul respectiv(a). Tot ce vedeti la tv este un fals pentru a prostii lumea, cine crede asta e... Eu cu ochiul de profesionist normal ca ma deranjeaza aceste falsuri, NU am vazut macar o singura reclama a unei persoane sa aiba dintii lui sau al ei Naturali, si nici nu o sa vedeti vreodata intr-o reclama. Sfatul meu este medicul Dentist, el stie exact ceea ce doriti d-voastra.

| Daniela_salajan a răspuns:

Eu mi-am facut albirea la medicul stomatolog, am preferat varianta mai scumpa, dar mai ieftina. Nu pot spune ca am incredere in produsele de acest fel.

| malaga a răspuns:

Stiu ca toate reclamele spun ca este simplu si extrem de eficient tratamentul de albire a dintilor pentru acasa, insa stiu ca sunt extrem de nocive pentru dantura. Solurtiile sunt agresive si afecteaza suprafata dintilor, smaltul, mai exact.