| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva ce inseamna hepatopatia cronica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Hepatopatie (hepato- = in legatura cu ficatul; -patie = boala/suferinta) inseamna ca ficatul este afectat de care o bola. hepatopatie cronica inseamna ca agentul care duce la suferinta ficatului actioneaza pe termen lung. cauzele principale de hepatopatie cronica sunt: alcoolismul, infectia cu virusul hepatitic C sau B si hepatita autoimuna.

| мαяdυк a răspuns (pentru gyzzard):

Boala se trateaza nu?

| gyzzard a răspuns (pentru мαяdυк):

Conteaza mult cauza. Nu poate disparea, dar daca distructia ficatului e cel mult medie, iar factorii care au declansat boala pot fi indepartati, atunci poate fi tinuta sub control cu medicatie si dieta.
Scuze ca nu vorbesc foarte detaliat, dar exista tratate de mii de pagini despre hepatopatie cronica, si imi e greu sa iti explic in mod general ceva asa de complex.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Înseamnă boală cronică de ficat, orice boală cronică de ficat.
Unii trăiesc zeci de ani şi mor de altceva, alţii trăiesc mai puţin, iar alţii mor rapid.
http://www.youtube.com/watch?v=sqAZcM33ZdA
Te pup!

| Elizabethzutzu a răspuns:

Hepatopatie cronica sau Insuficienta cardiaca cronica este determinata de insuficienta pompei cardiace de a trimite un debit de sange corespunzator necesitatilor metabolice ale organelor si tesuturilor. Functiile inimii pot fi diminuate prin "alterari ale miocardului" (miocardita, infarct miocardic, boli degenerative ale fibrei miocardice) sau "printr-o suprasolicitare determinata de bolile valvulare dobandite", defectele congenitale sau hipertensiunea arteriala. Tipuri de insuficienta cardiaca In functie de localizare si evolutie clinica sunt descrise diferite forme: - Insuficienta cardiaca stanga este declansata de hipertensiunea arteriala, boli valvulare aortice (stenoza si insuficienta aortica).

| Cruceru_Liliana_1964 a răspuns:

Mai fratilor dragi, eu nu beau, in schimb am fumat, am luat tratament mai tot timpu nu stiu de ce? hepatopatia

| Stancovici_Katy_1969 a răspuns:

Ce inseamna diagnosticul de hetopatie?