| ForeverAlone97 a întrebat:

Stie cineva cum as putea scapa de dependenta de energizante? De la o vreme incoace consum pana la 3-4 pe zi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| TincutaNitu a răspuns:

Intr-o dimineata, te trezesti si faci totul asa cum faci de obicei. Singura diferenta este ca nu mai bei energizante. O sa te simti mai obosit/somnoros in timpul zilei, dar aceste simptome trec repede cu apa.

Merge si varianta cu raritul, insa tot acolo ajungi. O sa iti fie greu sa te lasi de ultima doza de energizant. Daca tot vrei sa scapi de aceasta dependenta, atunci tu decizi cand o faci. Poate e chiar acum, poate e maine.

Daca te ajuta, inlocuieste consumul de energizant cu o activitate placuta (nu alte bauturi/actiuni care au acelasi potential de a deveni dependenta).

Cand iti va trece prin minte gandul legat de energizant, priveste-l si mergi mai departe cu ceea ce ai de facut. Uite, de fiecare data cand te gandesti la energizante, scrie un mesaj cuiva despre orice vrei tu sau ia o gura de aer curat; fa cateva flotari sau abdomene; invata ceva interesant si imparte cu ceilalti.

7 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Bea apa cu lamaie happy

| ForeverAlone97 explică (pentru HadesSs):

laughing

| Tranconoid a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Dowr incearca sa bei alt suc care contine la fel de mult ca un energizant dupa ceva timp incearca alt suc care are mai putin. Fa asta cand ai pofta de un energizant

| Subsemnatul123 a răspuns:

Inlocuieste-le cu altceva, eventual mai sanatos. Decat sa dai bani pe energizante, ai putea sa dai bani pe fructe si sa-ti faci din ele sucuri naturale. Si s-ar putea sa dai in diabet daca bei zilnic 3-4 energizante pe termen lung pentru ca energizantele au foarte mult zahar. Numai un redbull de 200 de ml contine mai mult de jumatate de doza maxima recomandata zilnic pentru un barbat. Probabil energizantele mai ieftine au si mai mult zahar pentru ca sunt de calitate mai proasta.

| ForeverAlone97 explică (pentru Subsemnatul123):

Nu dau in diabet, am analizele perfecte. Plus ca genetic nu sunt predispus. Dar oricum, mai bine consum apa minerala decat Red Bull

| Tranconoid a răspuns:

Incepe sa bei Cola dar nu chiar asa mult, asta te va ajuta pentru ca, Cola chiar daca contine multa cofeina nu e asa de rea ca si cum ai bea un energizant. Apoi daca devii dependent de cola incearca cu alt suc
Funda pls