| Iuli122122 a întrebat:

Stiu ca suna prostesc dar de cand port rahatul asta de masca la scoala, cand respir si incerc sa „ating" acel punct maxim de a respira astfel incat sa existe „satisfactia" de respiratie completa, ceva ma blocheaza, ceva nu ma lasa sa respir. La expirat nu e problema...

Poate suna prostesc ce zic, s-au spus intr-un mod ciudat, cu cuvintele mele, dar mai mult de atat nu pot. Ce o fi? De la masca sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! E pur si simplu in mintea ta. Cand nu o sa mai dai atentia la asta, o sa scapi de "problema".

| Iuli122122 explică (pentru Aasdfghj):

Imi amintesc mereu cand respir laughing

| Aasdfghj a răspuns (pentru Iuli122122):

Te inteleg dar te asigur ca o sa treaca asta fara sa iti dai seama.

13 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

De la stres. Te gandesti prea mult la asta.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu știu, ai nasul înfundat?

| sabin89 a răspuns:

Îţi spun un secret. Când vrei să atingi punctul ăla maxim, dă puţin masca la o parte (dar vezi să nu te vadă nimeni) şi inspiră ca lumea. happy

| Iuli122122 explică (pentru sabin89):

Faza e ca si cand nu am masca...nu pot atinge puul maxim

| Speranta12 a răspuns (pentru Iuli122122):

Aia e de la stres

| sabin89 a răspuns (pentru Iuli122122):

Păi în întrebare ai spus că păţeşti chestia asta de când "porţi rahatu ăsta de mască". Dacă şi fără mască e tot aşa, caută modalităţi de a te relaxa, că în asta stă toată problema. Puţin probabil să fie o problemă de sănătate, să fie necesar să apelezi la un medic.

| Iuli122122 explică (pentru sabin89):

Am zis „de cand " nu ca „doar cand"

| Speranta12 a răspuns:

Anxietate

| Speranta12 a răspuns:

Un om normal respira normal, nu ii trebuie exces de oxigen ca sa atinga punctul maxim, respira normal. doar un om anxios are atatea ganduri si temeri incat are nevoie de extra oxigen ca sa se linisteasca

| Anoniq a răspuns:

Nu știu, și eu pățesc asta dar de vreo 3 ani, nu cunosc motivul