| Meheツ a întrebat:

Sufar de depresie bipolara severa, cu manifestari maniacale... Ma consider un nimic, sunt singur nu am reusit sa am o relatie (cunosc multe fete dar ele ma tin in friendzone) adica sunt luat de prost, trist, dezorientat si nu am nici un scop in viata cu alte cuvinte fac umbra degeaba, ba chiar am incercat sa ma sinucid cu whisky si antihistaminice deoarece nu imi mai suportam inutilitatea dar, din pacate, corpul meu s-a dovedit neasteptat de rezistent... intrebarea mea este daca ar trebui sa mai incerc sau sa imi schimb strategia - oricum nu am nimic de pierdut -

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

E mai ieftin sa gasesti un scop in viata. Gandeste-te la ce-ti place, banii le plac tuturor, mai bine vezi cum poti sa devii bogat, ai bani ai fete. Distreaza-te dracu, iti pierzi tineretea gasind metode sa te sinucizi. Daca esti din Bucuresti mergi dracu in kultur daca nici pe lipscani nu te distrezi atunci nicaieri

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru ZEU93):

Daca pentru tine distractie inseamna a-ti face creierii piftie atunci da, kultur poate fi o varianta. Doar ca bodega de pe Vacaresti e o alternativa mai ieftina si da aceleasi rezultate.
Eu de exemplu nu consider alcoolul, zgomotul si tarfele minore un mod de a te distra, dar asta tine de gusturi.

| ZEU93 a răspuns:

Era doar un exemplu, fiecare face ce vrea dar ai destule motive ca sa traiesti. Daca stii ca alcoolul nu e un motiv bun atunci inseamna ca te gandesti la altele care sunt bune deci traieste pentru altele. Nu stau acum sa-mi pierd timpul sa-ti zic ca esti prost daca te sinucizi, da-ti si tu seama. Daca aveai 60 de ani si aveai scleroza mai ziceam asa nu ai motive sa o faci

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de „nelinişte", de „dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte „aşezări" a „lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...

Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens este esenţial să cauţi sprijin moral. Stările de descumpănire sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri). Prin ele trecem la un alt prag de înţelegere al lucrurilor!

Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Această depresie poate fi o urmare a unei orientări greşite a timpului folosit, a unor disfuncţionalităţi sau priorităţi greşite în viaţă.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici, dar siguri şi definitivi ai aflării răspunsurilor la întrebările esenţiale ale vieţii... happy

| milan9 a răspuns:

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Incearca sa iei niste litiu pentru inceput.

| vocea a răspuns:

In primul rand imi pare rau pentru supararea prin care treci, dar stai calm viata ne surprinde mereu si mai placaut si mai neplacut, sunt sigur ca iti vei gasi o fata care sa te aprecieze, priveste in jur oamenii putrezi de bogati care iau lasat nevestele aici nu tine cont de vreo boala si pur si simplu inca nu a venit persoana draga care te va face sa te simti un om implinit, dar stai linistit, totul va fi bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, si eu sunt bipolar si ca prieten nu as incerca sa iti sugerez sa fii un om normal sau te comporti din nou ca la 7 ani dupa un standard universal.
as vrea sa te distrag de la introspectia melancoliei tale pentru ca problema depresiei nu e neaparat negativitatea dar repetitia obsesiva a acelorlasi lucruri si aceeasi zi in fiecare zi. nu putem sa iesim afara parasind trairea noastra repetitiva si retraim aceleasi lucruri.
as vrea sa iti dai ocazia sa privesti peisaje, sa citesti lucrurile care te fac sa speri si sa te deschizi unor noi moduri de a-ti folosi imaginatia.

| sanboss a răspuns:

Salut, CURAJ nu inseamna a te sinucide ( desi e un lucru usor )
CURAJ e atunci cand iti iei viata asta plina de necazuri in piept si te infrunti cu ea.

Tine cont ca fiecare persoana are probleme, ca de ex eu cu un ochi nu vad iar cu celalalt vad 60% adica la 1 metru in fata nu vad cate degete ai la maini, am niste ochelari de parca is funduri de borcane.
Vad in fiecare zi ca sunt multi alti care vad foarte bine si nu au ochelari...si m-am gandit de ce ii asa, de ce Dumnezeu a ingaduit asta peste mine,
de ce nu pot fi si eu normal ca toti oameni. si etc etc etc

Si vreau sa iti spun ca am gasit raspunsul in ISUS.
Dumnezeu a lasat oameni asa ca prin noi El sa se mareasca si sa isi arate slava lui.

INAINTE DE TOATE
PUNETE PE GENUNCHI SI SPUNEI LUI DUMNEZEU CE TE APASA.

SPUNEI PROBLEMELE TALE BOALA TA SI TE INVIT SA MERGI LA ORICE BISERICA PENTICOSTALA BAPTISTA CRESTINI DUPA EVANGHELIE.
Eu slujesc Domnului in biserica penticostala,

Vreau sa iti zic ca in Mat 15:30 spune Dumnezeu ca la picioarele lui Isus au fost adusi multi bolnavi care au fost tamaduiti.

Eu si Tu suntem printre aceia, dar trebuie sa stam la picioarele lui si sal rugam DOAMNE AI MILA DE NOI

SI TE ASIGUR CA DUMNEZEU ESTE PLIN DE INDURARE DE MILA FATA DE FIECARE.

CAUTAL PE ISUS SI PE LANGA VINDECARE TRUPEASCA VEI AVEA VINDECARE SPIRITUALA SI INCA CEVA CARE ESTE DE MARE PRET " MANTUIRE "

| RoseBlack01 a răspuns:

Uite, te-nteleg. Eu am ajuns la spital dupa o tentativa de sinucidere si sunt bipolara. Dar ceva care-ti place, care iubesti. Uite, eu iubesc un oras, Vancouver. Visez sa ajung acolo peste doi ani. Sa ma mut, sa-mi incep alta viata. Ma gandesc ca asa poate o sa trec peste episoadele astea. Dar sunt constienta ca nu va fi asa. Tot ce trebuie sa faci este sa-ti gasesti un ideal. Este baiat, ce naiba? Du-te undeva, distreaza-te. Nu mai te lasa calcat in picioare de toate fetele. Te vor doar ca prieten, in regula. Lasa-le in pace. Sti cate fete sunt pe lumea asta? O gramada. Unii oameni chiar au avut de ce sa se sinucida. Dar n-au facut-o. Au trecut mai departe. Asa ca fa si tu asta. Treci mai departe! Si numai pune totul la suflet. Si ca scop in viata, o sa-ti gasesti. Nimeni nu-si scopul. Dar el da peste noi. Pune-ti intai o dorinta, ceva ce visezi. De exemplu vrei sa devi doctor? Foarte bine! Viseaza cu ochii deschisi, dar in acelasi timp munceste, munceste din greu. Sper sa-ti revi. Si ai putea sa mergi la un psihiatru. Sti? Poate sa-ti dea niste medicamente. Si dupa... dupa poate o sa vezi altfel viata.

| AnonimAjutator a răspuns:

Nu sunt medic, nici specializat in chestiuni de psihologie sau cine stie ce, dar te cam inteleg. nu sunt in depresie, incat sa imi vina sa ma sinucid. dar uneori ma simt un nimic care exista in plus si care oricum va muri. dar exista lucruri mai importante. gandeste-te la familia ta, gandeste-te la cate poti face in viata asta atat de scurta, si ce poti lasa in urma ta care sa traiasca ani la rand dupa tine, care sa schimbe ceva. incearca sa ai speranta si incredde i tine ca, daca iti vei face un scop realist in viata, iti vei construi un viitor minunat, indiferent de prezent. in legatura cu relatiile, sigur vei gasi o fata potrivita pentru tine. in lumea asta exista multe jumatati de inima care misuna intr-una, cautandu-si cealalta jumatate, care exista pentru toti. toti o vom gasi intr-o buna zi si ne vom putea intemeia o familie fericita. totul consta in speranta dupa mine. sa ai speranta ca intr.o zi iti vei intalni viitorul mai bun si mai frumos, la care visam. dar cu prezentul ce facem? ei bine, il traim din plin, aminteste-ti lucrurile pe care iti placea sa le faci. ce muzica iti placea, ce te facea fericit, mancarurile tale preferate, pasiunile tale, etc. daca esti mai mare, gandeste-te ca trebuie sa iti gasesti o slujba care sa te faca fericit, in primul rand, care sa iti aduca bani, care sa iti poata intretine familia. este un viitor fericit pentru toti cei care invata pentru un viitor, cei care stiu sa pretuiasca ceea ce au si cei care au speranta si incredere. daca totusi nu reusesti sa te simti mai bine, incearca sa vorbesti cu parintii, daca vrei, sau chiar cu un psiholog sau medic. sigur va fi bine, nu uita! sunt multe persoane care te pot ajuta. succes! (iti reamintesc ca nu sunt specialist, dar trebuie sa consulti pe cineva specializat in chestiuni de genul acesta)

| ray2013 a răspuns:

Asculta muzica preferata poate iesi din starea asta.