| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Sunt agitata de 2 zile și nu găsesc cauza. Îmi bate inima și am o neliniște interioara, dorm putin și prost, visez urat. Nu beau cafea. Ce sa fac sa mă liniștesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
45 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Streslincomplex. Posibila anxietate, ai grija.

| Adry05 a răspuns:

Ești supărată de ceva? te stresează ceva? Du-te 2 zile măcar undeva în natură, decuplează-te și de tehnologie și stai și meditează un pic, bucură-te de aer curat, respiră, fă-i mișcare, măncă ușor și sănătos

| Adry05 a răspuns:

Zice deșteptul care are impresia că dacă îți umpli burta gata ești fericit. Să ghicesc, ai vreo 150 kg si toată viața ta e în fața TV-ului?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă poți, reducerea drastică a activității intelectuale, Internet, TV, lecturi. Dietă cu mai puțină carne. Plimbare prin parc. Exerciții Tai Ji Quan lente, găsești pe You Tube. La ora 22 în pat cu ochii închiși.
Ceai de mentă, ceai de tei.
Extraveral tablete.

| Dalmore a răspuns:

Sfatul ei e foarte bun. O plimbare prin natură poate fi terapeutică. Ești obsedat și legat de PC de te revolta așa tare răspunsul ei?

| Adry05 a răspuns:

Bă tu ești tâmpit? la tine asta înseamnă să stai în natură dereglatule neuronal? dacă tu toată viața ta doar aia ai facut în natură nu înseamnă că e singuru lucru care se poate face acolo rolling on the floor))) vai ești atât de prost, trebuia să-mi dau seama din primul răspuns să nu-mi mai bat capu cu dobitoci ca tine care se iau de fete pe aici doar de dragu de a vedea cum e să vorbească o fată cu ei

| Adry05 a răspuns (pentru Dalmore):

Singurele plante pe care le-a văzut ăsta la viața lui sunt rădăcinile care-i cresc între scaun și fund rolling on the floor

| Adry05 a răspuns:

Stai că face și metafore acu rolling on the floor)) mamă, crec ți-ai dat singur o palmă și te-ai complimentat cât ești de deștept pentru replica aia, nu? măcar tu.
Caută tâmpitule pe internet câte sute de studii spun că sportul și NU umplutu burții cum zic obezii ca tine care doar în mâncare găsesc suport emoțional fac bine creierului, cum efortul fizic elimină hormonul fericirii în creier, dar ce dracu să știi tu, că tu folosești netu doar să-ți comanzi MC de 8 ori pe zi

| GrecuMariaaa a răspuns:

Bea ceai seara si fii mai activ ziua. Iesi cu prietenii dupa masa(sau familia, cineva cu care te distrezi si poti sa uiti pe moment de griji). Spre seara, daca tot nu ti vine somnul, fa niste sport inainte de culcare. O sa fii extenuat fixic si o sa te trantesti in pat de oboseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Nici pe alea. Eventual, doar le-a simţit. laughing

| Jus7t a răspuns:

Îți recomand să mergi la un medic și să îți faci analize la sânge, poți avea deficit de magneziu de exemplu, dar să iei pastile de capul tău nu e o idee bună și nu recomand.
Până atunci, poți să citești ceva înainte să te bagi să dormi, ajută.
Dacă stai mult pe PC/tabletă/telefon acea lumină albastră emisă de ele îți poate provoca insomnie, deci îți poți pune un filtru de lumină albastră, sunt gratis destule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ohoo! Ce replică mi-ai tras. laughing

| Sofer a răspuns:

Cine te-a suparat de esti agitata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu începuseşi cu jignirile.Şi da, ea a avut dreptate când a zis de ieşitul în natură.Să-ţi umfli burta nu te face fericit, ba din contră."Fericirea" aia pe care o ai în timp ce mănânci "ceva bun" trece imediat după ce "ai umflat maţu'", după ce ţi-ai satisfăcut poftele, nu e de durată şi nici sănătoasă.

| Adry05 a răspuns:

Cică eu îs proastă da după cum vezi deja 3 persoane mi-au dat ție dreptate și ție una în cap să ți se zguduie centimetru ăla de creier și să-ți revii la realitate. Știi cum e vorba aia, când 10 persoane îți zic că ești beat, te duci și te culci nu faci gură aiurea, așa și la tine cu prostia. Mai taci dracu din gură de frustrat și marș la sapă.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce dracu să știe ăsta, crec cât a citit reply-urile noastre de azi n-a citit în viața lui. Are treabă omu la dat la sapă că pentru el aia a însemnat natura toată viața, n-are el timp de pus mâna pe cărți și studii

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Mi-au dat mie dreptate*

| Adry05 a răspuns:

Sar cu etichetările pe tine? să mori tu? ai și amnezie? ai uitat cine a început să jignească? Măcar dacă avea și argumente da efectiv ai un contrargument ca și cum eu îți zic că îți trebuie oxigen să trăieși și tu îmi spui că se poate trăi și fără, așa ca să-ți dau un exemplu ca la proști să poți și tu să înțelegi.

| Sonia822 a răspuns:

Ceaiuri. Daca nu dormi, si esti si nelinistita, ai o problema nerezolvata... Sau e ceva hormonal, stii tu daca urmeaza ceva

| Adry05 a răspuns:

M-am convins, n-ai replică și jignești aiurea ca să nu pari că ai pierdut și chipurile că ai avea ultumul cuvânt rolling on the floor, ceea ce e oricum evident pentru toți. Felicitări, ai folosit 10 minute să-ți etalezi ce și-au dat seama toți deja, prostia și frustrarea.
Eu de bine de rău am un bac cu medie peste 9, sunt la o facultate de top la buget, chiar bursă, tu ai măcar 10 clase? sau cu ce crezi că ești mai deștept decât mine? că prin argumente nu mi-ai dovedit

| Adry05 a răspuns:

Mă duc să-i mulțumesc lu Dumnezeu că nu m-a blestemat să ajungă unu ca tine să mă educe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Proasta mai esti, cum sa fii la facultate cand tu nici sa scrii nu esti in stare. pff

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Nu-ţi mai bate capul cu el.Nu are rost. Dacă nu era de acord cu răspunsul, putea să o spună frumos, fără jigniri şi aşa puteaţi să purtaţi o discuţie civilizată ca să ajungeţi la o conluzie.O fi vreun ţânc de maxim 12 ani care vrea să se distreze, să pară amuzant, că sunt destui ca el pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh vai,scuze,uite aici îţi dau dreptate,chiar se scrie cu un singur "i". Recunosc,am o problemă cu i-urile în unele situaţii şi dacă mă grăbesc,mai pun un "i" în plus sau mai uit unul. Uite, chiar acum o să corectez, să nu vadă copiii.
Lăsând detaliul ăsta la o parte, ce n-am înţeles şi trebuia să înţeleg? Chiar te rog, lămureşte-mă.

| Adry05 a răspuns:

rolling on the floor)))))ăsta chiar e un motiv să faci crize pe aici că ți-am dat nefolositor rolling on the floor)))) mamă, ești și mai rău decat credeam.
Aștept să-mi spui unde am greșit cu scrisul, că pe o zic mulți și când le ceri dovezi brusc nu mai scriu greșit. Orice am greșit am făcut-o din grabă și tastatură, eu aștept să-mi spui dacă ai ajuns măcar să dai bacul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că mai are rost să discut cu tine.
Şi ce dacă ţi l-a votat ca fiind nefolositor? Nu are voie? Aşa l-a considerat ea, aşa l-a votat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu ai dat de înţeles asta.Ai zis :
"Bea mai multa apa plus o cina copioasa"
Din asta se înţelege altceva : că trebuie să te îndopi ca să fii fericit,"copioasă" la asta te cam duce cu gândul, nu la o alimentaţie sănătoasă, echilibrată. Normal că este importantă alimentaţia, dar poate ea are nevoie doar să se deconecteze puţin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă simt onorată.

| Adry05 a răspuns:

Mă lași pe dracu, n-ai niciun argument sau exemplu și încerci să te scoți în modu ăsta josnic, penibilule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ca nu balonata