| anonim_4396 a întrebat:

Sunt bolnav de hepatita cronica cu virus c, pot sa ma pensionez medical?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, nu. Cel mult sa iti schimbi locul de munca daca lucrezi in mediu toxic. In rest, hepatita C iti permite sa duci o viata normala.

| Zazu a răspuns:

Cred ca nu, doar daca lucrezi intr-o institutie in care riscul de contaminare sanguin este ridicat, cum ar fi un spital, clinica, clinica stomatologie...sau daca ficatul a ajuns la un nivel cirotic ridicat.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu depinde decit daca medicul de la comisie. mai mult acum toate dosarele de pensionare medicala sunt trimise la BUcuresti la comisia de expertiza. te trece prin toate cabinetele si daca comisia hotaraste ca esti inapt de munca da dar. fff greu sigur te gaseste sanatoasa NU merge cu spaga acolo si ma bucura lucru asta si ar fi bine sa le verifice pe toate[dosarele ] pentru casunt pers care au lucrat 5 ani si de 20 sunt pensionate medical[si nu prea par a fi bolnave. dar parafa medicului e lege. daca le verifica la BUCURESTI la centru de expertiza ok esti bolnav ok nu. la munca

| Poinsettia a răspuns:

Nu cred, pentru ca nu e o boala cu care va este imposibil sa munciti.
Pentru siguranta, intrebati un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da poti, totul depinde de medicul de la gastroenterologie care te are in evidenta