| anonim_4396 a întrebat:

Sunt copil si am cam 100 de alunite. Ar trebui sa ma sperii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu alunitele multe trebuie sa te sperii doar in anumite cazuri:
- daca se maresc vizibil relativ repede (in cateva saptamani sau luni)
- daca se inmultesc vizibil de repede (in cateva saptamani sau luni)
- daca isi schimba culoarea
- daca se rup si se infecteaza locul (curge puroi)
In oricare din cazurile de mai sus trebuie sa mergi imediat la un medic dermatolog.

Daca alunitele se afla in locuri unde se pot agata sau taia /rupe usor sau daca te deranjeaza estetic, si atunci poti merge la un medic dermatolog pentru indepartarea lor (se face relativ usor).

| Celcestietot a răspuns:

Am inteles ca nu ar fi de bine, dar, nu te speria happy, du-te la un dermatolog ca sa iti faci o idee, se poate trai si asa.

| Sofer a răspuns:

Ai stat mult în soare? Fuguța la un dermatolog.

| Anonim97695333thf a răspuns (pentru Sofer):

Nu. Dar parintii mei au foarte multe alunite si din ce am inteles se transmit genetic

| aXy99 a răspuns:

Nu.
Ai putea sa te duci la un dermatolog sa ii ceri lui parerea. In principiu, n-ai de ce sa-ti faci griji. Incearca sa eviti soarele la orele de varf.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa ignori total.
daca sunt in afara pielii e bine sa nu le deranjezi.

| 1hellotpu1 a răspuns:

Deloc.E normal.Depinde de gene, locul nașterii tale, etc.Și eu am multe alunițe.Nu mi s-a întâmplat nimic, dar poți să consulți un doctor.