| piciuk a întrebat:

Sunt dependenta de Cola. nu stiu ce sa fac sa ma scap de chestia asta. beau o sticla la zi, am ajuns sa nu beau apa deloc.cum sa fac sa "ma las"? nu vreau raspunsuri de gen "pur si simplu nu mai bea si gata" ca nu e chiar asa de simplu. nu am baut cola timp de 2 zile si aveam dureri de cap groaznice, iar dupa un pahar de suc eram ca noua. am inceput sa nu dorm noaptea din cauza cofeinei din suc si in plus imi pica parul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Asta este! Asa se manifesta dependenta! Pot sa-ti spun cu certitudine ca iti bati joc de organismul tau. Din cauza cantitatii uriase de zahar pe care o ingerezi, faci ca pancreasul sa produca pe banda rulanta insulina, acest lucru istovindu-l, ca sa contracareze efectul nociv al acestuia. In viitor vei avea probleme cu diabetul, te vei ingrasa cat de curand din cauza ca ti-ai dat metabolismul peste cap, vei avea probleme cu inima din cauza cantitatii uriase de cofeina pe care o ingerezi!
Iti recomand ca in viitor sa schimbi in prima faza cola cu fanta sau alta bautura acidulata, ca apoi sa o schimbi si pe aceasta cu icetea sau apa minerala. Uite ce poate sa faca cola din om:
http://andreiblog.com/coca-cola-si-efectele-sale-asupra-organismului.html

19 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Arunca aceasta bautura la chiuveta, italienii spala tevile de la bucatarie cu aceasta substanta...cred ca ai inteles, ce vreau sa spun.
Otrava curata pentru organism!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca nu poti sa treci pe apa (ai incercat?! - e cea mai sanatoasa!) - treci intai pe Pepsi, care nu are acel ingredient atat de secret, care creeaza dependenta si datorita caruia este pe locul 1 la consum, si apoi incearca sa ramai pe apa - vei avea numai de castigat!

| yumeee a răspuns:

Asta e imaginaţia ta, că te doare capul de la lipsa Colei.
E imposibil anatomic. Ţi-ai creat impresia în subconştient că nu poţi fără.
Te sfătuiesc mai întâi să începi să reduci cantitatea, să bei, spre exemplu 2 pahare pe zi, şi restul apă, apoi un pahar şi restul apă, şi apoi deloc. Trebuie doar să vrei să te dezobişnuieşti. happy

| marrr a răspuns:

Pai ti-ai dat raspunsul singura. Cola creeaza dependenta si daca incerci sa te lasi, nu poti pentru ca simti ca te urci pe pereti. Stii si tu ca in America, politistii folosesc cola pentru a sterge urmele de sange de pe astfalt? Sau ca se foloseste pentru spalarea WC-urilor? Te poti lasa doar prin auto-control si vointa. Ca degeaba stai o zi, doua, o saptamana fara sa bei cola si te apuci iar pe motiv ca esti prea lasa sa nu bei Cola. Inlocuieste-o cu apa si nu te va mai durea nimic, pentru ca atunci corpul tau intra in dezintoxicare.

| Aiwendil a răspuns:

Am vazut odata un videoclip unde era un pahar de cola si un doctor a pus un ficat in el. Fa si tu la fel, iar dupa 24 de ore sa te uiti la el sa vezi ce s-a intamplat.Incerca sa bei limonada.La un litru de apa o lamaie si zahar cat iti place.
Bye!

| Laurici :x a răspuns:

Incearca sucuri naturale, eu eram dependenta de RedBull pana am ajuns la spital ca nu mancasem nimic toata ziua si seara m-am dus sa alerg si am luat un energizant si mi-a sp doctorul meu de familie : "mai bea unu, ca e de ajuns sa faci infarct, si sa-mi opriti si mie coliva" exact asa mi-a spus, ca am probleme cu inima si st anemica, iar de atunci m-am lasat, am baut mult suc de fructe, natural.Ai mare grija, Colla, Pepsi si energizantele sunt ca niste droguri, ajungi dependent!

| 9999azucena9999 a răspuns:

Nu iti mai cumpara suc coca -cola. Fa-ti tu acasa unul din sirop de brad sau din lamaie, portocala, citrice sau orice alte fructe.Doar vointa ta te va ajuta, ai nevoie de sustinere, deci roagati prieteni sa nu mai bea acel suc pe langa tine. Multa bafta.

| Fluffy a răspuns:

Orice dependenta se trateaza in primul rind cu vointa
Inainte de a lua o hotarire trebuie sa stii cita vointa ai. Daca esti o persoana cu vointa si personalitate puternica poti renunta brusc si poti suporta "efectele"renuntarii.
Daca personalitatea este mai slaba poti incerca renuntarea treptata pe baza unui program, dar este destul de dificil. Nu sfatuiesc inlocuirea cu alte produse "inocente"care dau dependenta.

Nu uita: Se poate! Totul depinde de tine!

| ♫♫yukkipawz♫♫ a răspuns:

Pai.reduo treptatinceark sa vezi cat rezisti pana te doare kpusi ia ibrupofen d la farmaciidin ce stiu eu si ocupati timpu cu altceva...

| mary a răspuns:

Of doamne! pai nu stiu ce sa zic spune-i mamei tale sa te ajute. adica sa nu te mai lase in nici un fel sa mai bei. inlocuisete-l cu altceva. de exemplu ia-ti ciocolata calda si bea de cate ori ai pofta de cola. apoi inlocuieste-o si pe ea cu ceva. ia-ti chipsuri. mananca seminte. fa-ti alta fobie. [du-te la o clinica de dezintoxicare (am glumat happy )]

| Panda15 a răspuns:

Totul depinde de tine si de controlul tau

Bafta sper sa nu mai fi dependenta!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara-ti, pentru inceput, o sticla de
sirop natural de visine ori capsuni si de cate ori ti-e sete fa-ti un pahar cu apa minerala carbogazoasa.
Incearca sa bei 2 cafele pe zi ( acum depinde ce varsta ai!), una dimineata al; ta dupa prinz.Cu un pic de vointa scapi de dependenta.

| Ioana22B a răspuns:

Ar trebui mai bine sa mergi la un doctor, ceea ce la prima vedere poate parea o joaca nevinovata[beau si azi un pahar-doua si maine si tot asa]se poate transforma cu adevarat in ceva grav!
Incearca sa iei vitamine poate rezolvi problema cu durerile groaznice de cap, sau bea sucuri naturale! Dar cel mai bine intreaba un medic.winking

| andreea_1536 a răspuns:

Da, stiu despre ce vorbesti este o bautura care da dependenta. din mment ce nu o ai langa tine si nu ai cum sa o cumperi nu mai bei(la fel ca si tigarile) cand tie sete sau pofta de cola bea apa si nu te mai gandii la cola, este o bautura cancerigena si face ficatu praf. e greu sa te lasi dar poti incerca sa nu te gandesti si sa bei apa de fiecare data cand tie sete, oricum nu poti face schimbarea asta chiar asa de brusc insa poti micsora cantitatea incet, incet. Daca tu nu ai cola langa tine (nu iti mai cumperi)e mai usor

| zuzu_3768 a răspuns:

Buna intrebare.asa sunt si eu. Efectiv nu pot traii fara Colaaaaa!:@

| Theola a răspuns:

Pai incearca sa bei 3 pahare pe. zi si restul apa sau redu nr de pahare adica o. zi bei numai cola o zi bei 7 pahare. Apoi 6. 5. 4. 3. 2. 1. apoi mai bei mai rar. tine minte, tot ce e mult strica, ingrasa si dauneaza ficatului.mergi si la un medic nutritionist

| daniel827 a răspuns:

Sa sti ca cola este buna, mai ales atat timp cat corpul o cere; problema cu cadera parului este de la erotic. apa nu este buna dar daca corpil o cere are ceva de spalat, de eliminat toxine, minerale.

| iahoo2010 a răspuns (pentru Elena_NICOLETA_1997_5QJK):

Va scrie aici un campion in baut de COCA COLA.Deci am consumat timp de 8 ani NUMAI COCA COLA.bEAM IN FIECARE SAPTAMANA CATE 2 sticle de 2.5 litri pe zi. Ajunsesem la doua baxuri aproape 3 baxuri pe saptamana.Sincer sa va spun cand voiam sa beau apa imi venea greata.Dar m-am lasat.Cum? foarte simplu.ERA sa mor, mi s-a umflat colonul in mine si era sa bubuie. Dupa aceea am facut pete de sange pe stomac.Atunci am decis sa ma las definitiv. Aveam de ales intre O GROAPA DE 2 METRI sau viata mai departe.Am redus de la doua baxuri pe saptamana pana am ajuns la o sticla de jumate o data la 3 zile.Si acum beau apa plata. Daca mai beam o saptamana Coca Cola Muream.Deci oameni buni, inainte cine-mi spunea sa las cola nu-i credeam.Acum cand era sa mor ai cred. Dumneavoastra alegeti c efaceti pe mai departe, eu v-am povestit experienta mea.Sa auzim numai de bine.