| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Sunt foarte slaba..Si înaltă, am 1, 67 si 45 de kg...o fi din cauza ca beau cate doua trei energizante pe zi, un pachet de tigari si sar peste mese. Sfaturi? O dieta de urmat, sau un aliment care îngrașă sigur si rapid sa ma indop cu el o perioadă? Va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Baga caizer sunca caizar sunca pizza caizar sunca pizza si o sa te ingrasi garantat
dar sa manaci macar 3 kg de caizar pe zi

| Vântulalb a răspuns:

La 1,67 NU esti inalta.
Da, de vina sunt tigarile si lipsa mancarii.
Sfaturi? Renunta la fumat si mananca ca un om normal. Nu faci nimic indopandu-te un timp cu niste prostii.

| Mirel4412 a răspuns:

Mai bine mananci tigarile ca tin mai bine de foame decat saritul peste mese

Răspuns utilizator avertizat
| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Mănânacă la micul dejun ouă fripte și pe lângă ouă brânză deoacare are multe calorii și legume, sau mănâncă cereale cu lapte, și nu mai sări peste mese, mănâncă carne de porc mai multe zile la rând
deoarece are și ea multe proteine, mai poți mânca carne de orice fel friptă sau fiartă,, nu uita de iaurturi, dar să
fie naturale, să nu uiți să consumi și fructe și legume zilnic îți recomand banane deoarece au multe calorii dar nu zilnic numai banane, încearcă să te lași de țigări
sau dacă chiar nu poți fumează mai puțin un pachet la 2, 3zile zile, încearcă să nu mai bei energizante deloc sau dacă tot bei, beau 1 energizant pe zi și nu zilnic, odată la câteva zile

| Goete a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Calorii mai multe ca o bautura energizanta nu are nimic...
Problema nu e ca e slaba ci ca intr-o zi va cadea fara vlaga, in lipsa de vitamine

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns (pentru Goete):

Da, dar ea bea 2, 3 băuturi energizante nu una, cea e cam mult cred, dacă mănâncă multe fructe, numai consumă atâtea energizante și consumă alimente bogate în proteine nu va duce lipsă de vitamine și nu cred că va mai cădea din picioare

| Goete a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

De ce ar exclude fructele bautura energizanta si ar inoinge-o sa consume proteine?
Bune, oricum nu sunt expert si ceea ce-i recomanzi e mai sanatos decat ceea ce face.
Dar si ea e constienta ca nu e ok asa. Fiecare decide cat de importanta e propria sanatate...

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns (pentru Goete):

Păi nici eu nu sunt expert și e alegerea ce vrea să facă,dar cred că atâtea energizante și atâtea țigări nu-i fac prea bine,și ar fi bine să consume și fructe zilnic,asta dacă nu o face, că măcar fructele au vitamine esențiale organismului, pe când energizantele nu prea cred că au vitamine, deoarece am băut și energizante cam o lună zilnic câteodată și două pe zi, și nu aveau efectul tocmai dorit, mai mare energie aveam dacă mâncăm niște fructe

| PetruPetruPetru a răspuns:

Meniul unei zile de îngrăşare
Mic dejun: omletă cu şuncă (sau simplă, în ulei de cocos de exemplu), sendviş dublu cu unt, telemea şi salata iceberg, o cană cu lapte îndulcit cu miere

Gustare: salată de fructe îndulcită cu miere din banane, struguri, stafide, nuci

Prânz: ciorbă cu zdrenţe de ou şi smântână, piept de pui sau muşchi de vită (200g) cu orez sârbesc cu unt (orez, legume diverse, ciuperci) cu salată asortată, patru felii de pâine integrală, prăjitură de casă cu fructe sau găluşte cu prune

Gustare: o felie mare de brânză (telemea, brie, caşcaval) cu două felii toast cu unt şi dulceaţă

Cina: supă cu tăiţei de casă cu 2-3 felii de pâine, peşte gras cu doi cartofi copţi şi salată, tartă cu cremă de vanilie şi fructe de pădure.