| FeelLove a întrebat:

Sunt foarte somnoroasa iar in fiecare dimineata abia reusesc sa ma trezesc si toata ziua aproape adorm, mai ales in timpul orelor.Am baut cafea 3 zile la rand insa degeaba, tot mi`e somn. Sa incerc tot produse bazate pe cofeina, de exemplu cappuccino sau nes 3 in 1 sau stiti alte metode? Si as mai vrea sa stiu ce sa fac ca sa am energie intreaga zi si sa am chef de viata, energie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Poi in primul rand conteze alimentaia, dar si oerele de somn 7-8! Daca oboseala persista ar trebui totus sa dai pe la doctor!

| Valentinasofi a răspuns:

Eu cred ca ar trebui in primul rind sa dormi mai mullt eu nu beau ccafe si ma tin bine la ore...

| Gorillaz a răspuns:

Ce ai mai ROB3RT89 cum sa te duci la doctor pentru asta? laughing Pentru inceput LilBadGirl nu te ajuta aproape la nimic cafeaua, cafeaua de fapt iti da energie pe moment dar te seaca mai tarziu, plus ca atrage dupa sine dependenta si efecte secundare ( mie de exemplu imi curge nasul ) la fel e si cu cacao si cu energizantele, sa zicem ca bei de fiecare data cand te trezesti o cafeluta, timp de...o saptamana sa zicem, daca dupa acea saptamana, urmatoarea zi nu bei cafea de dimineata de abia te trezesti, situatia fiind mai nasoala decat o saptamana in urma, cand nu ai baut deloc cafea, concluzia mea, in vreo 2 saptamani cred, incearca sa nu mai bei nimic energizant, fa ti normal orele de somn, banuiesc ca inveti de dimineata, deci te culci pe la 10-11 ( hai 12 ca avem o varsta si,,, cine se culca asa devreme? laughing ) te trezesti pe la 6 jumate- 7 cand trebuie ca sa te duci la scoala, iti petreci ziua normal si eventual cand te intorci de la scoala poti sa te culci, nu dormi foarte mult, adica nu mai mult de... 3 ore sa zicem, si pe parcursul acestor 2 saptamani micsoreaza acele 3 ore pana pe la o ora- doua, ziua ta ar trebui sa devina normala, probabil ca ai avut ca mine program dupa amiaza, sau vara te trezeai foarte tarziu, aceasta e schimbare de bioritm, cu timp ti l vei regla, dar trebuie sa ai un program fixat, la inceput o sa te simti chiar slabita, dar in timp va da roade happy

| SomeBodyThatDoesNotMatter a răspuns:

Ar fi foarte posibil sa ai mononucleoza. E o boala. Te simti sfarsita, n-ai chef de nimic, ai dormit toata ziua si inca esti obosita? Da... Am patit-o si eu. Iti sugerez sa faci niste analize, si sa consulti dupa un medic. E o boala ca varicela, o faci o data in viata si dupa capeti imunitate. Nu e indicat sa faci efort fizic, deoarece splina devine foarte sensibila si pate plesni, in cele din urma, sa mori. Intereseaza-te si pe net.

| bogdan_6209 a răspuns:

Energiante si multa cola sau pepsi

| loveplus a răspuns:

In primul rand, programu de somn, incearca sa te culci la 11-12 maxim, pe urma sportul te ajuta foarte mult, la inceput nu ai sa simti dar pe parcurs ai sa-ti dai seama de numite lucruri si in al 3'lea rand cred ca ar trebui sa-ti schimti alarma de la ceas happy (la mine a functionat)