| anonim_4396 a întrebat:

Sunt grave înțepăturile de inimă, cu o durere scurtă și puternică?
Amorțirea buzelor, uneori a feței și a mâinilor are legătură cu asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Poți incerca magneziu sau calciu pentru 10 zile și vezi daca te mai înțeapă, asta ar putea fi o cauza pentru înțepături, și pe mine mă înțeapă câteodată, ..pentru amorțeală e de mers la medic cred.In orice caz, îți doresc multă sănătate, ai grija de tine!

| romeo78 a răspuns:

Amorțirea are ca și cauză principală o afecțiune neurologică. Iar, faptul că există înțepături la inimă, cauza poate fi tot de natură neurologică, dar și o lipsă de vitamine și minerale.
Oricum, un consult medical este obligatoriu, dar după sărbători.
Iar, până atunci, găsiți o farmacie unde spuneți ce vă supără și cereți ceva ușor, vitamine, până ajungeți la medic.
Sănătate!

| Mosotti a răspuns:

Si eu am avut de adolescent asa uneori o intepatura la inima si dupa aia trecea in 5-6 secunde, si cand inspiram la un moment dat parca ceva face "tac" inauntru si se rezolva, nu se auzea ci se simtea ca si cum ceva s-a deblocat sau nu stiu ce sa zic.
A disparut asta de tot cand faceam sport, adica alergare pe banda, dupa un timp de lasat sala, a inceput iar, nu e des, dar este.

Nu stiu de unde este ca eu am fost la medic in 2008 si a zis ca am o inima sanatoasa tun, mi-a facut si EKG si aia de vedea inauntru. I-am zis tot si a zis ca nu e nimic.
Fa si tu un control dar nu doar EKG, sa vina si cu ala de vede inauntru ca un fel de ecograf sau cum s-o numi. Explica medicului tot si vezi ce zice.

Cu amorteala n-am avut cel putin deocamdata, dar asta nu e deloc in ordine daca ai.

| Freya1 a răspuns:

Depinde.
Poate sa fie de la coloana ceva nerv ce iti da senzatia asta.Pot sa fie atacuri de panica ce sa iti dea senzatia asta sau într-adevăr poate sa fie de la inima dar in rare cazuei.
Mergi la un medic poate ai doar o lipsă acumta de vitamine, mai exact de magneziu.
Eu am avut palpitatii la inima si stari nasoale si dupa o electrocardiograma mi s-a spus ca e doar de la lipsa de magneziu si calciu.

| SilentRain a răspuns:

Da,mergi la medic
Si mie mi-a fost rău zile trecutesad

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca sunt grave intepaturile ce le simti doar doctorul poate spune. Medicii spun ca inima nu doare, doar muschii din jurul ei.
Amortirea poate avea doua cauze: nealimentarea cu sange sau din cauza sistemului nervos. Ex. Amortelile simtite intr-un picior se datoreaza strangularii unui nervi in zona lombara.

| h379m3973423 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Salut,
"Amortelile simtite intr-un picior se datoreaza strangularii unui nervi in zona lombara."
Și îi amorțește fața pentru că a fost ștrangulată în zona gâtului? laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru h379m3973423):

Da, degeaba razi. Poate fi strangulat un nerv in zona cervicala a coloanei. Ai auzit de discopatie cervicala?

| Apokales a răspuns:

Nu-s medic, insa am o ruda care este cardiaca, iar uneori cand are probleme cu tensiunea ii amortesc buzele, nu mi-a zis niciodata ceva de maini sau de intreaga fata. Poate ai exagerat cu vreun aliment sau ceva in ultima vreme sau chiar ai probleme cu inima.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inima nu arata ca cele din desene, cu varful ascutit, nu inteapa!

Lasand gluma la o parte, ar putea fi grav. Cel mai bine mergi la un cardiolog, daca scapi de problema asta din timp ar fi super, ca sa nu degenereze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred că o mai duci mult, macar ajungi într-un loc bun, unde ți-ai dorit happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi vezi? Măcar am o nădejde...și dacă mor mâine nu e chiar o tragedie. happy

| Onisim10 a răspuns:

Daca sunt înțepături puternice, îți recomand un medic.