| Ralux a întrebat:

Sunt intr-o dilema atunci cand mananci de exemplu inghetata apoi stai cam o ora sau 2 si mananci pepene, poti avea probleme digestive? eu am inteles ca ai probleme digestive doar daca mananci imediat.In orice situatie de acest gen, astept orice raspunsuri si opinii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Depinde mult de organism. Majoritatea oamenilor au o toleranta mica la amestecul produselor din lapte cu alte produse gen: apa, fructe, bere, etc. Insa asta se petrece cand acestea stau impreuna in intestin. Avand in vedere ca alimentele stau in stomac cam 2 ore, daca ai probleme daca mananci inghetata si pepenele impreuna atunci vei avea si daca mananci dupa 1-2 ore. Daca ai probleme, ar trebui sa lasi o distanta de 3-4 ore si sa mananci o masa consistenta intre. Asta ar lasa un interval de siguranta destul de bun, incat sa nu prezinti un risc prea mare.

3 răspunsuri:
Laur
| Laur a răspuns:

Alimentele prea reci sau prea calde pot produce iritatie a intestinului subtire si sa declanseze accelerarea tranzitului chiar daca nu sunt amestecate, dar depinde mult de particularitatile fiecarui individ. Ca o comparatie, unii folosesc miere cu apa rece pentru constipatie pe cand la altii nu are nici un efect.

| Vyio a răspuns:

Nu e neaparat asa. Depinde de organism. Eu mananc fructe, de exemplu, apoi beau apa si nu am niciun fel de problema, pe cand sora mea trebuie sa fuga urgent la baiehee hee

| DMV a răspuns:

Eu de exemplu mananc inghetata cu pepene galben (nu cu aroma de pepene) si mai beau 2 beri dupa si nu am nici un stres.