| bogdyZ a întrebat:

Sunt ok pastilele paracetamol zentiva pentru nas infundat/febra? Si daca da e ok sa le iau din 4 in 4 ore? Asa am gasit pe internet ca se administreaza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| randomuser009 a răspuns:

Paracetamol ajuta numai la dureri si febra, nu va ajuta si la nas infundat. Exista si parasinus care e paracetamol, clorhidrat pseudoedefrina si maleat de clorfenamina,
maleatul de clorfenamina e un antihistaminic care ajuta la nas infundat si clorhidratul e un anticongestinat, dar paracetamol zentiva nu contine decat paracetamol, nu te ajuta la nas infundat scuze.sad

| bogdyZ explică (pentru randomuser009):

Am si parasinus deci e mai ok parasinus decat paracetamol nu?

| randomuser009 a răspuns (pentru bogdyZ):

Ambele contin paracetamol, dar parasinus contine mai multe medicamente in el, si acolo sunt medicamente pentru nas infundat(celelalte 2 amintite), deci in situatia ta da.happy, sper ca te a ajutat.
De obicei daca mergi la farmacie si spui paracetamol pentru nas infundat, ei dau parasinus.

7 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Da, e ok sa le luati din 4 in 4 ore.

| Dragobeta a răspuns:

Nuuuu! Nu la 4 ore! La 8 ore cel mai des. Recomandat unul dimineata si unul seara. De ce nu vorbesti cu medicul de familie?