| Butsilee a întrebat:

Sunt ragusita si ma doare foarte tare in gat sad Ce pot lua? sau Ce medicamente/pastile imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nicio pastila!
Lapte cald cu galbenus de ou si miere de albine. Cat mai mult.

28 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Incearca sa faci gargara cu sare, efectul ar trebui sa fie imediat. Iar ca pastile ia Faringosept, daca mai e nevoie.winking

| AvalohAlyn a răspuns:

Foloseste Tantum Verde. E foarte bun. E 1 leu pastila si chiar merita. Mie de fiecare data mi-a trecut.Am luat Eurosept, Strepsils si altele pentru gat si nu mi-au trecut, mi-a trecut in final cu Tantum Verde, contine o substanta speciala.Iti recomand sa iei vreo 5-6-7 pastile...Multa sanatate.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Cel care iti poate da un tratament de urmat este medicul. NU poti lua medicamente asa dupa ureche. Problema daca nu e tratata corespunzator se poate agrava sau in cel mai rau caz, organismul tau poate deveni imun la antibiotice.
Multa sanatate.

| JesterRO a răspuns:

Atenueaza foarte mult lamaia cu miere. Le combini intr-o cescuta si le amesteci. Servesti cu o lingurita de cate ori vrei pe zi, cand simti ca te deraneaza gatul.
Sanatate.

| คиค a răspuns:

Pentru a preveni gripele sezoniere sau pentru durerile de gat si atunci cand sunt ragusita, nu iau pastile ci echinaceea.Sunt forte bune si naturale, si nici nu-ti irita stomacul ca alte pastile.

Alte răspunsuri
| Lora_6439 a răspuns:

Pai iei o cana, storci in ea o lamaie, pui putina apa fiarta si o lingura de miere si bei. Alta "reteta" care la mine functioneaza ff bine: Pui sare intr-o cratita si o incalzesti calumea la aragaz si o versi intr-un ciorap pe care il pui pe gat. Incearca sa il tii cat de fierbinte poti. Stai cu el pana se raceste sarea. Fa asta seara, inainte sa dormi ca sa poti ramane in patura, la caldura. Mie asa imi trece mereu. Sigur, poti incerca si medicamente (Strepsils, Faringosept, Tantum...)

| ☆ Danny☆ a răspuns:

Cele mai bune pastile de gat sunt Decaseptul.Chiar daca sunt foarte mentolate sunt bune.Sau Strepsils. Dar acesta este foarte scump, cam 15 lei tableta

| Deea a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un doctor de familiewinking

| TeoIonela a răspuns:

Ospen, dar intreaba medicul de familie pentru ca este antibiotic. Si pe mine ma doare in gat si iau asa ceva(sunt pastile)... Te-ar ajuta si o gargara cu gaz sau sa-ti punctezi pe amigdalite cu albastru de metil sau, o metoda foarte buna sa inghiti bilute de propoliskiss O sa aiba efect,happy

| sTeFaN_2897 a răspuns:

Da, ai putea incerca Faringosept, cum spune BitterSweet, dar eu iti recomand Strepsils cu toata increderea. Eu am probleme cu gatul de cand sunt mic, de la o afectiune netratata, si sunt foarte sensibil in aceasta zona. Cu Strepsils se rezolva si raguseala si durerea in gat. Daca chiar nu merge si nu merge, treci pe Strepsils Intensiv. Cu asta chiar nu are cum sa nu iti treaca;). Insanatosire grabnica:-bd(http://e-castig.com/index.php?r=EeGG).

| amandina_9414 a răspuns:

Spray Bioparox. 2-3 pufuri/3 ori pe zi. cel mai bun!

| Irina a răspuns:

Pana ajungi la medic poti lua Trachisan, pe mine ma ajuta de fiecare data cand am nevoie.

| warwara a răspuns:

Mai bine te duci la medic; dureri in gat pot avea cauze diverse, poate fi vorba de amigdalita, faringita, etc si fiecare se trateaza altfel. nu te indopa aiurea cu medicamente. Am fost si eu saptamana trecuta in situatia ta, m-am dus la medic, mi-a prescris niste pastile si in 2 zile eram fresh! Daca as fi luat eu pastile dupa ureche, nu aveau aceeasi eficienta! Sa te faci bine repede!

| lencikk a răspuns:

Buna. sper sa te ajut.eu mereu cand sunt ragusita si cand tusesc si ma doare gatul.seara inainte de culcare incalzesc intr-o tigaie faina de malai(cu care faci mamaliga)(o incalzesc fara ulai... pur si simplu o pun intr-o tigaie si o pun la foc mic pana se infierbanta.ps ai grija sa nu o arzi) si apoi o pun intr-o esarfa mai mare si o fac in forma de rulada daca ma intelegi si o leg esarfa cu faina in jurul gatului iar apoi ma bag in pat sub plapuma si stau cu aia toata noaptea chiar daca simti la un moment dat ca se raceste ...iti garantez ca dimineata nu mai ai nimic. evental daca vrei poti sa repeti procesul seara urmatoare.acesta metoda am aflat-o de la un medic.insanatosire grabnika. eventual poti sa iei un sirop iti recomand mucosolvant iar daca nu tolerzi siropul cumpara de la farmacii bioparox care este ffff bun( este spary). te pup

Răspuns utilizator avertizat
| Ξ ╚»◘ мєℓ²y ◘«╗ Ξ a răspuns:

Trachisan si Ospen
Si pe mine m-a durut in gat si am luat pastilele alea si mi-a trecut in 2 zilebig grin

| dyav0litza a răspuns:

Strepsils sau faringosept

| princessmary a răspuns:

Medicamete:Strepsil, ACC, tantum verde, cere in farmacie bomboane pentru tuse(asa si scrie pe eticheta)
Tratamente:tine la gat o esarfa cu ceapa; stai cu gatul deasupra unui bol cu ceai de musetel(sau de care ai); mananca ceapa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faringosept, Fervex, Nurofen sau Theraflu :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sirop klacid e foarte bundar amar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine ma doare foarte tare in gat si medicul mi-a prescris Klacid si Eurespal. Cu klacid iti trece imediat, insa dupa ce ei sa bagi ceva dulce in gura, este foarte amar, dar bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca trebuie mers la medic, pentru ca, de ragusita ce sunt nici nu ma mai aud cand vorbesc si de azi m-a apucat si tusea si nasul. Raguseala ma enerveaza cel mai mult. Eu am luat plantusin, paracetamol si strepsils, dar degeaba. Sanatate, va urez.

| SmoothCrimnalnr.1 a răspuns:

Tantum Verde sau Tantum Lemon si citesti prospectul si tadam e gata ca prin magie!

| SmoothCrimnalnr.1 a răspuns:

Poti sa iei Tantom Verde sau Tantom Lemon citesti prospectul si peste cateva zile Minune nu te mai doare!

| Lory95 a răspuns:

Si pe mine m-a durut in gat si am luat Strepsils. E super bun.Pwp.

| avkat a răspuns:

Hey! Incearca Strepsils cu miere si lamaie.Eu am incercat si dupa cam 4-5 zile am fost freshhappy

| gio23 a răspuns:

Eu zic ca mai bine mergi la doctor si eu am fost asa, am luat medicamente ce am crezut eu, dupa o saptamana tot asa eram.Am mers la doctor si mi-a zis sa nu mai iau niciodata ce ma duce capu.am avut o viroza si a fost foarte naspha.Iti sugerez sa mergi la medic.