| anonim_4396 a întrebat:

Sunt speriata, stau liniștită și începe să-mi amorțească piciorul, simt furnicături in talpa in principiu, nu știu ce să fac, este foarte deranjant, care ar putea fi cauzele? La ce doctor ar trebui sa apelez? Poate suna banal dar este extrem de deranjant mai ales când stau in pat. Știu că săream foarte mult cu picioarele goale, îmi este frică să nu-mi fie afectat nervul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihai8767 a răspuns:

Și încă ceva, dacă la atingere, încearcă sa-ti atingi cât mai multe părți din picior mai ales vârful degetelor și dacă senzația tactila este la fel in toate locurile atunci este de bine și nu ai de ce sa-ti faci griji. Aici toți ne dam cu părerea, nu suntem doctorii de asta dacă simptomele persista ad fi bine sa vezi un medic. Îți recomand să începi cu cel de familie, el va știi unde sa te îndrume cel mai bine.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil ai probleme cu circulatia sanguina la „ pictor".

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai diabet poate fi retinopatie, mergi si fa ti analizele de sange glicemia si după vezi ce anume ai, mergi si la un ortoped poate nu ai diabet poate ai probleme cu circulatia sîngelui, sau osteoporoză, numai medicii stiu după ce te consulta care ar fi cauzele. Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Pozitiile inconfortabile duc la presarea unui nerv, care pot duce la amortire.
Misca-te, mergi prin casa, fa aplecari si ridicari, pune in miscare muscultaura ca nervul strans sa se relaxeze.
Statul in pat nu ajut cand amorteste un membru, dimpotriva, ai nevoei de msicare, intindere, exercitii.
sanatate maxima!

| relian a răspuns:

Ce nerv ce povesti, du-te la un medic, stiu si eu de asta generalist prima data, apoi ala are sau ar trebui sa aiba idee cam de la ce ar fi si te trimite ala la un specialist.
Poti avea problema cu circulatia sau nerv, dar nu sa fie afectat ci sa fie obstructionat.
Dar cel mai indicat e sa mergi la doctor, sper sa gasesti unu cat de cat doctor si nu vraci.

| sunmetal11 a răspuns:

Ti-ai verificat tensiunea arteriala? du-te la medicul de familie si el hotaraste daca te trimite la cardiolog sau neurolog! sanatate!

| Mihai8767 a răspuns:

Nu e nimic grav, se mai întâmplă. Posibil sa fii stat pe el sau intr-o poziție mai neobișnuită și de asta sa-ti amorțeasca. Dacă cumva simptomele persista fără da faci ceva anume ci și atunci când stai pe pat ar trebui sa vezi un medic. Nu e nimic de speriat, posibil un nerv sa se fii "iritat" puțin. Nu ai motive de îngrijorare.