| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un baiat de 16 ani si am foarte multe acnee.Am folosit mai multe creme scumpe prescrise de medic, dar nu au ajutat nimic.
De la un vecin am auzit un tratament: sa pun dero in apa fierbinte si sa ma spal bine cu ea pe locurile cu acnee, iar dupa ce se limpezeste apa cu dero sa ma dau cu spirt medicinal.
Oare va folosi acest tratament? Sau ce tratamente imi mai recomandati? din propria experienta si care chiar v-au ajutat.
Multumesc anticipat. HELP!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Patience a răspuns:

Masca cu aspirina este foarte utila tenului acneic fiindca acidul acetilsalicilic are efecte antibacteriene, dar si antiinflamatrorii, reducand acneea si impiedicand recidiva. E simplu, se folosesc trei pastile de aspirina netamponata, se piseaza bine si se adauga doua linguri de miere. Se amesteca bine si se aplica, masand usor si lasand-o sa actioneze 20 de minute.Dpa 20 de minute clateste bine cu apa calduta. Masca se face o data pe saptamana.

Nu e de la mine da e foarte bunahappy Bafta

3 răspunsuri:
| LoveSroL a răspuns:

Eu sincer nu am avut acnee dar sper sa te ajut cu un link http://www.tratament-acnee.ro/
daca ti-am fost de ajutor sper ca o sa-mi dai fundita mersi :D

| Patience a răspuns (pentru LoveSroL):

Cred ca baiatu' stie deja ce este acneea avea nevoie de un tratament accesibil nu laser cu siguranta.winking

| Antoooonia a răspuns:

Nu nu folosi asa ceva! nu doamne fereste cum sa pui dero pe fata? pai se inmultesc.Fi atent si sora mea a citit undeva malai amestecat cu miere si iau aparut dublu.Eu am incercat asa timp de o saptamana imi dadeam cu spirt pe ele intreadevar le usca..Am incercat pentru uscare si lamaie a mers dar apoi iar imi apareau dar mi-am dat cu o masca clearskin http://www.google.ro/......tp?/imgres si a functionat dar tot apareau apoi imi dadeam cu apa de la bio nu mai stiu cum...:-? si imi curata fata in profunzime...e usor usor facand atatea tratamente mi-au disparut insa imi apar la menstruaie 2 3 si apoi dispat Baftaaa :-*!