| anonim_4396 a întrebat:

Știe cineva cam cât mai are de trăit un om cu tumoră la stomac? Știu ca poate fi operata, dar din păcate în cazul bunicului meu nu se poate, deoarece e prea bătrân.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La bătrâni cancerul evoluează mai lent. Așa că poate fi de la câteva luni la câțiva ani.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ramaneti doar cu speranta.De exemplu, bunicul meu are cancer la prostata, plus diabet.Medicii nu i-au mai dat mult de trait, insa asta a fost acum 14 ani. De atunci tot se mai tine binisor, poate merge si face miscare usoara, mai glumeste, se si chinuie, evident, dar ce vreau sa spun e ca nu tot ce spun medicii e batut in cuie.

| Freya1 a răspuns:

Nu avem de unde ști.Doar medicii sunt în măsura sa pună un temen și nici la ei nu e sigur.

| Continchiscontsters a răspuns:

Mergi urgent la um medic bun cu el și acolo sigur afli.

| Kate1828 a răspuns (pentru Continchiscontsters):

Pai tocmai de la spital de la un doctor bun am aflat ca nu-l poate opera din cauza vârstei.

| zozo1bozo a răspuns:

Nu e că și cum sunt un medic specialist in așa ceva dar dacă tumora este gravă mai mult de un an nu i-as da. daca nu este așa gravă poate trăi chiar peste 3-4 ani, îmi pare rău pentru ce I s-a întâmplat bunului tau

| Kate1828 a răspuns (pentru zozo1bozo):

Din câte am înțeles cancerul este de-abia la început.Dar nu știu dacă o să mai trăiască chiar atât cât ai zis tu, pentru ca numai mănâncă deloc, acea tumoră nu-i permite să mai mănânce și multe alte schimbări....eu cred ca ar fi putut fi operat și la varsta lui înaintată, dar din pacate suntem in Romania si medicii și prefera sa te lase sa mori decât sa te ajute...Pur și simplu l-au trimis acasă și gata.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Kate1828):

Foarte Adevărată tot ce spui ba chiar asta am vrut să-ți spun dar nu am vrut sate rănesc el mai poate fi salvată 10000%%%%%%%% dar ei nu vor să-l salveze nu vor să-l ajute și ei toți sunt conștienți de asta dar cu tot cu dotcoria lor va veni un moment în viata lor în care toți pacienți lăsați sa moară cu buna vointă și conștință cu tot cu medicina lor și studile lor și toate resursele lor nu vor putea să-și salveze viața căci o viață care o lași sa moara cu buna voințaă și conștință în fata lui când vom ajunge cu toți vom avea de dat niște explicați și toate faptele noastre pe lumea asta nu vor rămâne ne achitat și trecute cu vederea.