| andradaaa12 a întrebat:

Știe cineva de ce când fumez mi se face rău și leșin, înainte nu pățeam asta, dar de ceva vreme a început sa îmi fie rău și sa amețesc ma ia transpirațiile palpitații și apoi cad jos știe cineva cauza (medici spun ca inventez)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Incearca sa te lasi de fumat Andra = e mult mai bine! La ora actuala tot ce este tigara in lume este o contrafacere a unor mafioti care nu au decat alt scop decat sa faca bani prin prosteala si profitand de viciul oamenilor cum ar fi: tigara, cafeau si berea si sucurile = toate acestea sunt in cea mai prosta calitate facute si pline de compusi chimici cancerigeni in special si toxici pentru organism. Tigarile acuale nu se mai fac dupa retetele vechi de prin anii 73 - 83 - asta a fost perioada cand si in Romania se puteau cumpara bineinteles pe blat tigari straine de toate tipurile dar care erau de o calitate foarte buna fiindca erau facute si procesate din planta originala de tutun - din frunze bine selectate, puse la uscat, apoi procesate cu arome speciale, etc. - era o intreaga tehnologie si la filtru si calitatea foitei de tigara ca sa nu mai spun de ambalaj ca estetica si reclama - iti pot dat cate exemple de marci super tari pe care eu le-am fumat si iti pot spune ca imi este dor sa fumez o tigara din acea buna din anii 75-85 la o cafea - marci care aveau cea mai buna calitate in trecut > Rothmans, Dunhill, Saint Moritz (St Moritz), Dumond, PALL MALL, Saratoga (super tigari), LARK (filtru spcial-anti-nicotina), Camel (tutunul era impregnat prin fierbere in miere de albine clocotita si apoi din nou uscat si procesat - gustul si senzatia cand fumai era de dulce - chiar simteai acel miros de mere de albine), Kim (tigari mentolate de foarte buna calitate - de dama), Gitanes (tigari foarte tari), cele uzuale erau KENT si Marlboro, More (tigri subtiri ca si Dumond si Saratoga - foita de tigara era maroniu inchis fiind impregnate cu cafea si arome de ciocolata neagra), ROTHMANS si DUNHiLL erau tigri cu inel auriu la filtru fiind tigari imperiale ( imperiul Angliei) si in pachet erau 2 compartimente 10 tigari mai slabe de dama si 10 mai tari pentru barbati, apoi o alta marka tare de tigari era JPS - John Player Special (daca cumparai un cartus-bax de 10 pachete cum se spunea - la fiecare bax de 10 pachete - pachetul continea un set de carti de joc 52buc din plastic in varianta XXX si cu imaginile in relief - adica daca miscai cartea tipa din poza se dezbraca -sau- se imbraca - idem si la celelate secvente sexy-XXX - plus ca unele pachete aveau bonus o bricheta speciala anti-vant marca JPS. Erau multe tigari foarte bune in trecut, se tinea la reteta, calitate si reclama si incercau prin filtre la tigari toti producatorii sa reduca cat mai mult concentratia de nicotina prin tot felul de proceduri de hartie si granule ce se aflau in filtru. Deci, recomandarea me este sa te lasi de aceste prosteli de tigari care sunt acum pe piata, fiindca toate sunt foarte nocive iar inauntru in loc de tutun se pun tot felul de rumegusuri din plante - tutun ca planta in nici un caz fiindca daca ar pune planta originala de tutun ar costa mai mult, procesul de fabricatie este diferit si mai lung si ai simti taria tigarii prin fum. Poti cauta pe Google asa: Oldies cigarettes brands; sau: Marci de tigari vechi; sau: Cum se fabricau tigarile in anii 80; - o sa gasesti multe informatii interesante.

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca ai plamanii afectati si risti sa faci stop respirator si chiar sa mori.
Tu chiar nu realizezi ca nu ai voie sa pui tigara in gura? Nici dupa ce ai lesinat?

| andradaaa12 explică (pentru Violleta2022):

Numai fumez iubita, doar am întrebat de ce mi se întâmplă acest lucru.

| andradaaa12 explică (pentru Violleta2022):

Nu am plămâni afectați, daca îi aveam afectați îmi spunea la control.

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, esti alergica la nicotina!
Cand cazi pe jos si lesini, nu mai pui in viata ta tigara in gura, ca data viitoare s-ar putea sa nu ami fii atat de norocoasa si sa nu te mai ridic de jos.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă fumul este toxic, adică otrăvitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca nimeni nu ti-a raspuns la intrebarea "de ce", ci doar ti-a zis sa te lasi de fumat. Bun, asta-i solutia tuturor fumatorilor la toate problemele pe care le au, dar nu e si ce ai intrebat.

Nicotina din fumul de tigara are efect stimulator asupra receptorilor parasimpatici (care regleaza sistemul nervos vegetativ, cel care are grija de functiile noastre interne, digestie, respiratie etc.) care se cheama chiar receptori nicotinici, si ei sunt imprastiati peste tot in corp. Astfel, daca nu esti obisnuita sau esti mai sensibilizata la efectul nicotinei, ai mari sanse sa ai diaree, transpiratii, stari de rau, de greata, doar prin stimularea receptorilor respectivi, iar prin stimularea secretiei de adrenalina si noradrenalina, ai palpitatii, senzatia de rece si altele.

| Sorinn288 a răspuns:

Incearca sa mananci inainte...eu asa zic

| andradaaa12 explică (pentru Sorinn288):

Mănânc doar ca tot mi se face rău ca naiba

| Sorinn288 a răspuns (pentru andradaaa12):

Ai incercat sa iei niste vitamine?

| Sorinn288 a răspuns (pentru andradaaa12):

Daca vrei poti sa imi scrii in privat..si eu am avut problema asta mult timp...

| andradaaa12 explică (pentru Sorinn288):

Nu îmi da voie sa trimit mesaje

| Sorinn288 a răspuns (pentru andradaaa12):

Hmm...nici mie...

| Sorinn288 a răspuns (pentru Sorinn288):

Poti sa imi scrii pe facebook.com/alexso22/

| Sorinn288 a răspuns (pentru Sorinn288):

Acum am vazut...trebuie sa setezi la profil ca poti primi mesaje de la oricine..nu stiam chestia asta

| andradaaa12 explică (pentru Sorinn288):

Eu nu pot sa dau mesaj, poți sa scrii tu cât mai încerc de la setări

| Sorinn288 a răspuns (pentru andradaaa12):

La setari cont..trebuie sa setezi ca vrei sa primesti mesaje de la toti membrii TPU happy sau cel putin asa am facut eu acum

| Sorinn288 a răspuns (pentru andradaaa12):

Dar de ce vrei sa continui sa fumezi?

| andradaaa12 explică (pentru Sorinn288):

Numai fumez, deși as vrea, doar am întrebat, poate îi sa mai întâmplat cuiva,

| Sorinn288 a răspuns (pentru andradaaa12):

Foarte mult timp mi se facea rau...si voiam sa fumez si nu stiam cum sa ma obisnuiesc...

| andradaaa12 explică (pentru Sorinn288):

E greu sa te lași de fumat dar nu imposibil, dar nu poți la urgenta de fiecare data

| Sorinn288 a răspuns (pentru andradaaa12):

Normal...Incearca sa nu tragi mult fum in piept o perioada..si sa iti iei tigari slim

| Sorinn288 a răspuns (pentru Sorinn288):

Eu cel putin innebuneam cand o vedeam pe prietena mea ca fumeaza tigara dupa tigara si nu avea nimic...si eu nu puteam nici macar una

| andradaaa12 explică (pentru Sorinn288):

Mi e îmi spui îmi venea sa le iau țigara din mana

| Sorinn288 a răspuns (pentru andradaaa12):

Pana la urma te obisnuiesti daca chiar vrei asta. Eu cel putin nu mai am nici o problema acum

| Sorinn288 a răspuns (pentru Sorinn288):

Dar nu o sa mai vrei tu sa renunti dupa