| Etro a întrebat:

Știți ca acum este virusul acesta ucigaș. Eu nu prea îl iau în calcul însă am un gând ce mă neliniștește si nu găsesc nici un răspuns. Eu am avut hapatita b pe la 1 an sau 2 nu mai stiu, astm și sunt curioasa daca ma infectez cu covid-19 va fi mai grav fiindca am deja probleme cu ficatul si plămânii? In oraș la mine sunt 9 persoane cu covid-19 iar spitalul este inchis și nu va primi pe nimeni cred doar pentru o întrebare. Daca aveți cunoștințe in medicină sau cunoasteti pe cineva ce va poate da un răspuns sa imi spuneti vă rog. De cateva zile am o stare de neliniște si ma frământă acest gând.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Diabeticii, cardiacii și persoanele cu mai multe probleme de sănătate sunt in grupul de risc. Nu-ti face griji, de obicei e mortal la persoane care au sau au avut de-a lungul vieții 3-4 boli sau o boală în faza terminală. Majoritatea s-au infectat in spitale, deci nu ar fi o idee buna sa mergi și să întrebi

| Etro explică (pentru supadeceapa):

Dar dacă ies pe afară este vreun risc? Am obiceiul de a iesi afara pentru a lua o gura de aer?

| supadeceapa a răspuns (pentru Etro):

Dacă ieși la tine în curte sau la magazinul din colț, e ok. Dar ideal ar fi să stai in casă.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da ar fi mai grav, dar nu te vei îmbolnăvi. Dar ești deja bolnavă de îngrijorare. Un orb trece mai ușor pe o punte îngustă peste o prăpastie, fiindcă nu vede prăpastia. Un văzător face pipi pe el de friîcă și tremură fiindcă se uită în prăpastie și se concentrează asupra căderii, așa faci și tu. Lasă îngrijorarea pentru momentul când te vei îmbolnăviși vezi-ți de drum, de treabă. Vei muri, dar nu acum.

Răspuns utilizator avertizat
| Kevinn2000 a răspuns:

Și eu am astm bronșic de când aveam cam 10 ani, iar acum am 21 și din câte am înțeles, acest virus îi atacă mai mult pe cei care sunt în vârstă ( 50 ani + cred), dar care mai au și boli de genul pe lângă.
Pe cei tineri, cum suntem noi, ne va ataca mai rău decât pe cei tineri fără boli, dar tot o să fie mai ok, stai linistită că șansele să murim sunt mici.
Dacă doamne ferește o să ai acest virus, suni la 112 și cel mai probabil o să fi bine. ( e foarte important ca oamenii să stea în casă ca să nu se răspândească virusul, că dacă se răspândește, din cauza oamenilor care ies, o să moară mai mulți oameni și va trebui ca medicii să aleagă cine moare și cine traiește, dar multi oameni nu conștientizează asta, ori sunt răi și nu le pasă dacă oamenii mor, se gândesc doar la ei. Dacă tu împreună cu toată familia ta stați în casă, iar când cineva iese la magazin si are grijă să stea la minim 1, 5m distanță de orice om, sunt șanse foarte mici să luați virusul.
Cat despre a ieși un pic afară în curte sau in fata blocului, ai voie 10-15 min pe zi, dar să nu intri în contact cu alți oameni.
Dacă ai nevoie de mai multe informații despre astm, să-mi spui, că îți spun ceea ce știu și eu.
Multă sănătate și o zi faină îți doresc.

| NLS a răspuns (pentru Kevinn2000):

Stati cat mai departe de alte persoane, si dupa ce puneti mana pe clante, usi, banci, bare de sustinere, bani, etc, etc, etc... NU puneti mana pe /pe langa gura, nas, ochi, si fata in general.
Spalati-va cu apa din sapun cat mai repede dupa ce intrati in contact cu suprafete/obiecte straine de locuinta voastra.

"În cazul SARS-CoV-2, transmiterea este preponderent pe cale aeriană. Pacienții pot infecta alte persoane prin picături de lichid eliminate prin tuse, strănut, vorbit, care intră în contact apoi cu mâinile, ochii, mucoasa orală sau nazală. "

| Kevinn2000 a răspuns (pentru NLS):

Mulțumesc enorm că ești un om bun și încerci să ajuți. Știu de mai mult timp toate astea, pentru că îmi place să fiu informat, dar mersi, din nou. Apreciez că îți pasă.

| doinamafteiu a răspuns:

Buna ziua. Puteti suna medicul de familie si sa discutati acest aspect. Eventual, daca considera necesar, va va pune in contact cu un medic infectionist. Este important ca informatiile pe care le veti primi sa fie de la specialisti ( medici).