| anonimsaulau a întrebat:

Buna,vreau sa ma apuc de sala, am 1. 80cm si 60 kg,vreau sa imi lucrez toate partile din corp, cat timp ar trebui sa fac sala pentru a avea un abdomen perfect si toate cele? adica sa zicem asa luni merg la sala marti pauza? sau voi cum mi-ati recomanda? sfaturi FUNDA.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Cam 3 ani, cu program special ( 5 mese pe zi, bogate in proteine - nu ciorbe si alte prostii ) + antrenamente serioase, cu exercitii multiarticulare.

9 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Incepe cu asta 6 luni si vorbim dupa:
http://stronglifts.com/5x5/

| KillaNoFilla a răspuns:

Depinde,1 an si ceva daca mergi 5 zile pe saptamana(2h pe zi).Am auzit ca cel mai eficient e cu pauza(o zi da o zi nu).Si sa stii ce sa mananci.

| anonimsaulau explică (pentru KillaNoFilla):

Cate mese pe zi ar trebui sa mananc? si acele mese in ce ar trebui sa conste?

| Cosmin86 a răspuns (pentru KillaNoFilla):

2 ore pe zi? doar copiii mici pampalai se antreneaza asa.

Un antrenament dureaza 45-60 de minute MAXIM. Greutati mari si pauze scurte.

Daca stai 2 ore... nu e suficient de intens ( altfel nu rezisti 2 ore ).

| KillaNoFilla a răspuns (pentru Cosmin86):

2 ore cu mai putin de 1 min pauza intre seturi, si seturile sa alterneze ex:brate, abdomen(eu zic ca e destul de intens). Alti fac 1 h alti 2h, nah nu stiu exact care-i cel mai eficient.

| Cosmin86 a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Daca nu stii documenteaza-te.

Dupa 1 ora nivelul de testosteron scade si antrenamentul nu mai e productiv.

p.s.: intens nu inseamna mult, intens inseamna greutati mari ( atat de mari ca la ultimele 2 repetari, TREMURI si ai toate venele de pe gat umflate la maxim + fata rosie ).

| peperonies a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu realizezi ca dai sfaturi unui incepator acum nu? daca un incepator face primul antrenament sa tremure la ultimele 2 repetari 2 saptamani nu mai calca in sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru peperonies):

Ii explicam ce inseamna intensitate.

Si cred ca i-am recomandat bine 45-60 de minute pe un antrenament de forta.