| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am citit asta:http://i.imgur.com/EIlYu.png
Deci se poate scăpa de depresie cu ajutorul autosugestiei, sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Delicacy a răspuns:

Desigur că da. Mintea este cel mai puternic medicament împotriva bolilor psihice şi fizice.Eu folosesc autosugestia pentru o boală pe care o am şi... funcţionează.

| MarcŞiAtât a răspuns:

Cred ca lucrul asta difera de la individ la individ. poate te face sa te simti "vindecat" pe moment, dar nu cred ca cineva scapa cu adevarat de depresie vreodata. e-un drum cu un singur sens, parerea mea.

| strawbbery98 a răspuns:

Da, dupa mine acesta este singurul,, medicament,,

| esmecat a răspuns:

Nu. depresia implica niste dereglari ale unor substante din corp, care actioneaza in creier. daca astea nu se mai "fabrica" normal, se schimba dispozitia. totul este chimie. autosugestia ajuta pana la o limita. nu te juca!

| Holocaust a răspuns (pentru esmecat):

Să nu mă joc? Dar atunci ce să fac?